Užívateľ si môže nastaviť zloženie asteroidu, teda či je z uhlíka, zlata, kameňa, alebo či pôjde o kométu, ktorá je zložená z ľadu a prachu. Ďalej je možné si zvoliť veľkosť objektu a uhol dopadu. Následne je potrebné zvoliť miesto dopadu.
Čeľabinský meteorit a Košice
Asteroid Launcher sme vyskúšali aj my. Zadali sme podobné parametre, ako mal Čeľabinský meteorit, ktorého vniknutie do atmosféry sa udialo 15. februára 2013. Správne aplikácia zobrazila iba výbuch v atmosfére. Meteorit sme nasmerovali na centrum Košíc.
Aplikácia uvádza, že k výbuchu by prišlo vo výške 26 kilometrov, čo sa čiastočne zhoduje aj s Čeľabinským meteoritom, pri ktorom sa uvádza výška 30 až 50 kilometrov. Aj keď tu nemáme žiadny rozpis škôd, vieme, že v Čeľabinsku prišlo v dôsledku explózie až k 1 200 rôznym zraneniam.
Tunguská udalosť a Banská Bystrica
Pri pohľade na známe dopady asteroidov na Zem sme nemohli prehliadnuť Tunguskú udalosť. Tá sa udiala 30. júna 1908 a asteroid o priemere približne 50 až 60 metrov explodoval niekoľko kilometrov nad zemským povrchom. Asteroid podobný Tunguskej udalosti sme sa pokúsili „zhodiť“ na centrum Banskej Bystrice.
Aj tu aplikácia vyhodnotila, že explózia asteroidu by sa odohrala vo vzduchu a k dopadu by nedošlo, teda rovnako, ako to bolo pri Tunguskej udalosti. Neznamenalo by to však, že by sa ľuďom nič nestalo. Pri Tunguskej udalosti bolo šťastím, že asteroid dopadol do neobývaných oblastí a predpokladá sa, že spôsobil tri obete na životoch.
V našom simulovanom príklade by to bolo iné. Hluk a šoková vlna ním spôsobená by usmrtila približne 17 ľudí. Avšak všetci v okruhu 3,5 kilometra by utrpeli poškodenie pľúc, v okruhu 6 kilometrov by ľuďom praskli bubienky a domy by mohli byť poškodené ešte aj v okruhu 17 kilometrov.
K tomu najhoršiemu pri tejto simulácii sa ale iba dostávame. Simulácia Tunguskej udalosti by spôsobila vietor o rýchlosti 349 metrov za sekundu. Ten by spôsobil úmrtie viac ako 20-tisíc ľudí. V okruhu 11 kilometrov by mal vietor silu tornáda a stromy v okruhu 19 kilometrov by boli zrovnané so zemou.
Asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov a Bratislava
Azda najznámejším a zároveň aj najdesivejším dopadom asteroidu na Zem bola udalosť spred 66 miliónov rokov, ktorá spôsobila vyhladenie dinosaurov a ukončenie geologickej éry druhohôr. Bol to dopad asteroidu na polostrov Yucatán, ktorý vytvoril kráter s pomenovaním Chicxulub.
Konfigurácia tohto asteroidu v aplikácii je však problémová. Asteroid mal veľkosť až 10 kilometrov a vytvoril kráter o priemere 180 kilometrov. Takéto veľké parametre sa nastaviť nedajú.
Preto sme improvizovali a zmenili sme materiál asteroidu na zlato, ktoré je z ponúkaných možností najhmotnejšie a logicky spôsobí najväčšie uvoľnenie energie. Nastavili sme tiež maximálnu rýchlosť a kolmý dopad, teda ten najkatastrofickejší scenár.
A výsledky to len potvrdili. Takýto dopad by spôsobil kráter o šírke 115 kilometrov a viac ako dva milióny ľudí by sa v podstate vyparili. Kráter by nepohltil iba Bratislavu, ale aj Trnavu a polovicu Viedne.
Vzniknutá ohniva guľa by bola ešte desivejšia. Aplikácia uvádza, že v dôsledku 222-kilometrovej ohnivej gule by zahynulo 125-miliónov ľudí a oblečenie ľudí vzdialených aj takmer 1000 kilometrov od miesta dopadu by začalo horieť.
Zvuková vlna by zasiahla aj Moskvu či sever Afriky. Domy vzdialené aj 2-tisíc kilometrov by spadli a ušné bubienky by ľuďom praskli aj vo vzdialenosti takmer 1 000 kilometrov.
Vietor by spôsobil, že aj stromy vo vzdialenosti 2500 kilometrov, teda napríklad v Moskve či v Madride, by spadli a všetky domy v okruhu 732 kilometrov by boli zrovnané so zemou. V epicentre by nastalo tiež zemetrasenie, a to o sile 9,5 magnitúdy.
Je jasné, že takýto dopad by mal ešte mnohé ďalšie, desivé účinky. Podobne, ako v prípade asteroidu, ktorý vyhubil dinosaurov, aj tu by nastávali vlny cunami a tiež by čiastočky prachu z výbuchu nasaté do atmosféry zatemnili Slnko a Zem by sa ochladila, pričom by dochádzalo k postupnému vymieraniu ako v prípade dinosaurov.
Tieto simulácie nemajú za cieľ šíriť strach. Ich významom je priblížiť, akú silu dokážu vytvoriť rôzne dopady asteroidov a čo môžu spôsobiť od toho, že si asteroid v podstate nemusíme všimnúť, až po niečo, čo spôsobí zánik života.
Ak vás táto téma zaujíma viac a chceli by ste vedieť, čo by dokázali spôsobiť ešte väčšie dopady, odporúčame nasledujúce porovnávajúce video.
Nahlásiť chybu v článku