Eco Experts

Nová mapa ukazuje krajiny, ktorých životné prostredie je najviac zaťažené znečistením.

Každá krajina bojuje so znečistením, bez ohľadu na to, či je to krajina bohatá alebo chudobná. Znečistenie je žiaľ smutným odrazom modernej doby a do veľkej miery ovplyvňuje naše životy, aj keď si to možno ani nepripúšťame. No nikto z nás nechce žiť v krajine zamorenej toxínmi či odpadmi. Odborníci zo spoločnosti Eco Experts preto zostavili prehľadnú mapu sveta, na ktorej je graficky znázornené, ako veľmi sú jednotlivé štáty zasiahnuté znečistením. Na mape samozrejme nechýba ani Slovensko a síce, aj keď nepatríme medzi úplne najšpinavšie krajiny, k tým najčistejším máme tiež poriadne ďaleko. 

Mapu vytvárali odborníci na životné prostredie a spolu analyzovali údaje zo 135 krajín sveta. Medzi faktory, ktoré posudzovali patrili emisie oxidu uhličitého, znečistenie ovzdušia, spotrebu energie krajiny, či úmrtnosť, ktorá vyplýva zo zlej kvality ovzdušia. Posudzovali tiež to, ako krajina využíva energiu z obnoviteľných a zelených zdrojov.

Ako najtoxickejšie krajiny označili krajiny nachádzajúce sa na blízkom východe. Nelichotivé prvenstvo si vyslúžila Saudská Arábia, nasledovaná Kuvajtom, Bahrajnom, Katarom a Spojenými arabskými emirátmi. Medzi najšpinavšími krajinami sa nachádza tiež Omán, Líbya, či Kazachstan.

Eco Experts

Zaujímavá je napríklad Čína, ktorá je notoricky známa ako veľký znečisťovateľ. V rebríčku jej pomohli najmä investície do obnoviteľných zdrojov energie, v ktorých sa Čína chce stať lídrom.

Opačná strana rebríčka zobrazuje najčistejšie krajiny a drvivá väčšina z nich, sa nachádza v Afrike.

Eco Experts

Za najčistejšiu krajinu rebríček označil Keňu. Druhé miesto sa ušlo Tanzánii a pomyselný bronz získala Etiópia. Ako ďalšie krajiny s čistým prostredím boli označené Mozambik, Kamerun, Zambia, ale napríklad aj Brazília.

Európa a Slovensko

Nás ako Európanov aj tak najviac zaujímajú údaje z nášho regiónu. Na mape môžeme vidieť, že Európa ani zďaleka nepatrí medzi najčistejší svetadiel. Do očí udrie najmä Bulharsko, Bosna a Hercegovina, ale aj pomerne malý štát – Luxembursko.

Eco Experts

Slovensko v tomto hodnotení nezískalo najlichotivejšiu pozíciu a nachádzame sa medzi 30-timi najšpinavšími krajinami. Najhoršie sme vyšli z posudzovania čistoty ovzdušia spoločne s krajinami ako Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česko, Rusko či Poľsko. Zlé umiestnenie sme získali aj kvôli malej podpore obnoviteľných zdrojov energie.

Pozri aj: Tieto prehľadné mapy ukazujú druhé najpoužívanejšie jazyky v rôznych kútoch sveta. Ktorý je to na Slovensku? Výsledky ťa zaskočia

interez.sk (mmm), inhabitat.comtheecoexperts.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články