Foto: TASR - Jaroslav Novák/Unsplash

Legislatívu, ktorú ľudskoprávni aktivisti ostro odsudzujú, schválil maďarský parlament v utorok.

Európska komisia (EK) prešetruje nový maďarský zákon, ktorý zakazuje sprostredkovať informácie zobrazujúce alebo propagujúce homosexualitu či zmenu pohlavia osobám mladším ako 18 rokov.

Informuje o tom portál Euronews s odvolaním sa na jej predsedníčku Ursulu von der Leyenovú, podľa ktorej posudzujú, či zákon porušuje relevantnú legislatívu Európskej únie (EÚ). „Verím v Európu, ktorá prijíma diverzitu, nie v takú, ktorá to skrýva pred našimi deťmi. Nikto by nemal byť diskriminovaný na základe sexuálnej orientácie,“ uviedla von der Leyenová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Do zákona o boji proti pedofílii prepašovali aj LGBT

Na príspevok predsedníčky EK zareagoval hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács. Ten sa vyjadril, že von der Leyenová ako matka siedmich detí určite chápe, „dôležitosť možnosti vzdelávať svoje deti v týchto citlivých veciach, ako uznáte za vhodné. O tom je tento zákon.“ „Och, a tiež o vytváraní závažných trestných dôsledkov pre pedofilické činy,“ napísal tiež v tweete.

Foto: Unsplash

Zákon predstavila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána. Primárnym cieľom legislatívy je podľa vlády boj s pedofíliou. Zahŕňa tvorbu prehliadateľného registra odsúdených pedofilov a zvýšenie trestov pre odsúdených za sexuálne trestné činy s deťmi. Tiež sa však zameriava na vzdelávacie materiály v školách či televízne vysielanie zamerané na mladistvých. Obsahuje dodatky, ktoré zakazujú učiteľom diskutovať s deťmi o homosexualite a transrodových otázkach. To isté sa týka filmov či reklamy.

Legislatívu, ktorú ľudskoprávni aktivisti ostro odsudzujú, schválil maďarský parlament v utorok. Za ňu sa vyslovilo 157 poslancov, jeden bol proti. K strane Fidesz, ktorá má v parlamente väčšinu, sa pripojili zákonodarcovia z opozičnej pravicovej strany Jobbik. Zvyšok opozície hlasovanie bojkotoval.

0
Uložiť článok
Komentovať