Ilustračná snímka: Pixabay

Pošta sa snažila nájsť všetkých adresátov nedoručených listov.

List, ktorý napísalo dievčatko z Poľska pre 12-ročnú Litovčanku sa podarilo konečne doručiť po 51 rokoch od toho, ako bol poslaný. Zamestnanci pošty si splnili svoje poslanie, aj keď to už malo iba symbolický význam.

Myslela som si, že si zo mňa robia srandu,“ povedala Genovefa Klonovská po odovzdaní listu. Okrem textu boli k nemu priložené aj dve papierové bábiky a ručne vyrobená papierová ruža.

Listy ukryté v stene

18 listov, medzi nimi aj ten pre Klonovskú, objavili pri minuloročnej prestavbe bývalej pošty na predmestí hlavného litovského mesta Vilnius, uvádza The Guardian. Listy vypadli z vetracieho otvoru po tom, ako bola zbúraná stena.

Robotníci vraveli, aby sme staré listy vyhodili, ale ja som namiesto toho zavolal na poštu,“ povedal Jurgis Vilutis, majiteľ budovy, ktorá bola predtým poštou. Ako dodáva, potešil sa, keď ho pošta neodmietla.

Listy pochádzali z konca 60. a začiatku 70. rokov. Pravdepodobne ich do vetracieho otvoru skryl pracovník pošty, ktorý v nich hľadal hotovosť alebo cennosti.

Pátranie po adresátoch

Problém bol, že názvy ulíc či číslovanie domov sa vo Vilniuse za tie roky zmenili a pracovníci pošty strávili mesiace hľadaním správnych domov či rozprávaním sa so súčasnými obyvateľmi a susedmi, aby vypátrali skutočných adresátov zásielok. Z celkového počtu listov sa im podarilo vypátrať iba 5 príjemcov. Vo viacerých prípadoch bol stratený list odovzdaný už iba deťom po zosnulých adresátoch.

Cítili sme morálnu zodpovednosť urobiť to,“ povedala Deimante Zebrauskaiteová z litovskej pošty. Jedna pani to podľa nej prirovnávala k prijatiu správy z fľaše vhodenej do mora. Ľudia boli emotívni. Niektorí mali pocit, že videli časť každodenného života svojich zosnulých rodičov.

Sťažovala sa na autobus, prosila o fotky

Spomínaný list adresovaný pre Genovefi Klonovskú bol opečiatkovaný v roku 1970 v Poľsku a doručený v decembri 2021. Dostal sa síce až do Litvy a na poštu, tam však zotrval viac ako 50 rokov. V liste sa dievčatko menom Ewa sťažuje, že autobusy už nechodia do jej dediny, a tak musí chodiť pešo pri teplotách -23° C. Požiadala tiež adresátku, aby jej poslala nejaké fotografie hercov.

Klonovská, ktorej bol list doručený a ktorá má už viac ako 60 rokov, si na Ewu nepamätá. Pravdepodobne napísala Ewe po tom, keď našla jej adresu medzi inzerátmi pre kamarátov z iných krajín, čo bolo v minulosti veľmi populárne. Ich vzťah sa jednoducho ukončil po nedoručení tohto listu.

Je dobré, že tento list bol taký bezvýznamný a jeho stratenie nezmenilo život,“ zamyslela sa Klonovská a dodáva: „Čo ak by to bol stratený ľúbostný list a ten by prekazil lásku či budúcu svadbu, ku ktorej by pre nedoručenie nikdy nedošlo?“

0
Uložiť článok
Komentovať