slavicsouvenirs.com

/ 352 / Lukáš M.
Slovanská kultúra, zvyky a tradície, to všetko sa v minulosti predávalo slovom. Vďaka tomu sa zachovali poznatky našich predkov až dodnes. Slovania, rovnako ako ľudia po...

Slovanská kultúra, zvyky a tradície, to všetko sa v minulosti predávalo slovom. Vďaka tomu sa zachovali poznatky našich predkov až dodnes. Slovania, rovnako ako ľudia po celom svete, dlho a ťažko dumali nad zákonitosťami prírody a keďže pre nich ostávali nepochopiteľné, pripisovali ich božským bytostiam. Na ich počesť usporadúvali rôzne rituály, božské slávnosti a obrady. Naša pradávna kultúra je nádherná, záhadná, v harmónii so všetkým živým… Chcete ju spoznať?

Slovanských bohov bolo naozaj neúrekom. Každá vetva uctievala rôznych BOGov. Bog znamená boh, bohatý. U Východných Slovanov to boli  Perún, Džabog, Chors, Smargl, Stribog a Mokoš. Tí západní zase Dažbog (Svarožič), Lada, Rod, Svarog, Perún, Morena a Veles. Svojich vlastných bohov mali aj Pobaltskí a Polabskí Slovania. Niektoré väčšie kmene mali aj „súkromných“ kmeňových bohov. My sa budeme podrobnejšie venovať tým našim slovenským a českým, teda božským bytostiam západnej vetvy našich spoločných predkov.

Dažbog

wikipedia.org
wikipedia.org

Boh slnka. Ako jeden z mála bol uctievaný všetkými vetvami Slovanov. Bol miláčikom verejnosti, krásny, obľúbený, aj keď ho niekedy znázorňovali so štyrmi hlavami, ktoré mali rôznu moc a mená : Jarilo (jarné slnko), Kupalo (letné), Svantovít (jesenné) a Koliad (zimné). Na jeho počesť sa vykonával na sviatok Paschy (Veľká Noc) významný obrad, a to maľovanie vajec, ktorý sa v strednej Európe zachoval až dodnes.

Lada-Matuška

slavorum.org
slavorum.org

Nazývaná aj Matka Sva, teda Veľká Nebeská Matka. Ide o ľúbiacu a nežnú Matku väčšiny svetlých Slovanských bohov a ochrankyňu všetkých kmeňov. Je taktiež bohyňou krásy a lásky. Ochraňuje rodiny a mladým párom prináša všetko, o čo na začiatku spoločného života žiadajú.


Komentovať (0)