Foto: SITA/AP

Nikto nemal šancu na prežitie.

Trosky nájdené na dne Atlantiku pri Titanicu sú zo stratenej miniponorky, potvrdila vo štvrtok americká pobrežná stráž (USCG). Plavidlo podľa nej implodovalo. Spoločnosť OceanGate, ktorá stratenú miniponorku Titan prevádzkovala, pokladá všetkých piatich pasažierov plavidla za mŕtvych. TASR správu prevzala z britských staníc BBC a Sky News a agentúry AP.

Odborníci po prezretí úlomkov skonštatovali, že miniponorka implodovala, uviedol kontradmirál John Mauger z USCG. Implózia predstavuje prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra, ide o opak explózie.

Foto: Profimedia

Nehodu podľa neho nemohol nikto prežiť, rodinám ľudí na palube ponorky v mene americkej pobrežnej stráže vyslovil úprimnú sústrasť. Zároveň nevedel potvrdiť, či telá pasažierov budú schopní vytiahnuť na hladinu. „Je to neuveriteľne neúprosné prostredie,“ dodal.

Stanovisko spoločnosti OceanGate

„Domnievame sa, že nášho generálneho riaditeľa Stocktona Rusha, (podnikateľa) Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana, (podnikateľa) Hamisha Hardinga a (hlbokomorského prieskumníka) Paula-Henriho Nargeoleta sme, bohužiaľ, stratili,“ napísala spoločnosť OceanGate vo vyhlásení zverejnenom tesne pred vyjadrením USCG.

Foto: TASR

Odborník z pátracieho tímu priblížil, že pri vraku parníka Titanicu našli päť väčších trosiek miniponorky vrátane jej prednej a zadnej časti. Trosky miniponorky našiel diaľkovo ovládaný robot asi 490 metrov od prednej časti vraku Titanicu, tvrdí USCG. V tejto oblasti na morskom dne nie sú trosky z tohto zaoceánskeho parníka, ktorý stroskotal počas svojej prvej plavby v roku 1912.

Čas implózie je nejasný

Podľa americkej pobrežnej stráže je zatiaľ priskoro na určenie, kedy k implózii došlo. Sonarové bóje vo vodách Atlantiku však za uplynulých 72 hodín nezaznamenali „žiadnu katastrofickú udalosť“, povedal Mauger. Podľa jeho slov sa nezdá, že by predtým zaznamenané zvuky podobné búchaniu súviseli s miniponorkou, keďže boli zaznamenané na iných miestach dna oceánu.

Miniponorka Titan sa v nedeľu s piatimi pasažiermi plavila k vraku Titanicu, ktorý leží na dne Atlantického oceánu v hĺbke asi štyri kilometre. Približne po hodine a 45 minútach plavby prestala komunikovať s kanadskou výskumnou loďou Polar Prince, ktorá ju sprevádzala.

Uložiť článok

Najnovšie články