Foto: TASR - Martin Baumann

Poslanec Herák má na krku ešte väčší problém.

Poslanec Národnej rady SR Ján Herák (OĽANO) čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Ako prvá o tom informovala RTVS. Poslanec informáciu potvrdil aj pre TASR.

“Je to blud. Je to neopodstatnené. Je to výmysel. Riešim to intenzívne so svojou advokátkou,” reagoval hneď po medializácii prípadu. Ako neskôr uviedol v stanovisku, odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený. “Tábory pre deti organizujem už 15 rokov. Často išlo o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. Ja sám som vyrastal v detskom domove. Chápem, aké je to ťažké, vyrastať bez opory rodičov, bez lásky. Chápem preto, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,” uviedol. Dodal, že plne spolupracuje s políciou a poskytne plnú súčinnosť, aby sa prípad vyšetril.

Foto: TASR – Pavol Zachar

Poslanec Ján Herák už nie je členom poslaneckého klubu OĽANO. TASR o tom informoval hovorca hnutia OĽANO Matúš Bystriansky. Z klubu odišiel po medializovaní informácie o jeho obvinení zo zneužívania maloletej osoby.

“Poslanec NRSR Ján Herák od 28. 5. 2021 oficiálne nie je členom poslaneckého klubu OĽANO. Od tohto dátumu pôsobí v NR SR ako nezaradený poslanec,” uviedol Bystriansky.

Herák po medializovaní informácie o obvinení uviedol, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Len nedávno informoval o pozastavení si členstva v klube do času, kým sa obvinenie nevyšetrí.

Na krku má väčší problém

Okrem obvinenia zo sexuálneho zneužívania 14-ročného dievčaťa sa objavili aj celkom nové informácie. Podľa TV Markíza Ján Herák čelí aj ďalšiemu obvineniu. Polícia mala otvoriť starší prípad z roku 2018, kedy poslanec čelil rovnakému problému. Mal zneužiť 16-ročné dievča. Vtedy ho neobvinili a stíhanie bolo zastavené. Teraz po udalostiach však opätovne vec prešetria.

Polícii sa prihlásilo tretie dievča, ktoré tvrdí, že ju nezaradený poslanec Ján H. údajne zneužil. Informovala o tom televízia Markíza na internetovej stránke Tvnoviny.sk. Podľa informácií TV Markíza podal riaditeľ detského domova zo západného Slovenska koncom mája tohto roka trestné oznámenie. Jeho chovankyňa tvrdí, že sa stala obeťou poslanca Jána H. ešte v roku 2018. Malo sa tak stať v tábore v Trenčianskom kraji, keď mala 14 rokov a zneužiť ju mal aj neskôr a viackrát. Znamená to, že voči poslancovi svedčia už tri dievčatá.

Strana SaS ho vyzvala Heráka, aby sa vzdal mandátu

Strana SaS vyzýva poslanca Národnej rady (NR) SR Jána Heráka (OĽANO), aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Podľa strany by to bol správny signál “v súvislosti s ďalším prípadom podozrenia zo sexuálneho zneužitia”.

“Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia a tiež systém prevencie. Je skutočne nešťastné, keď na jednej strane máme prezumpciu neviny a na druhej strane obeť, ktorej výpoveď sa spochybňuje,” vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Obete podľa SaS nemôžu ostať nikdy bez podpory. Zemanová tvrdí, že prioritou vlády by sa malo okrem boja proti korupcii stať zabezpečenie rýchlej a efektívnej pomoci všetkým, ktorí sú vystavení násiliu alebo hrozbe násilia. “A to vzhľadom na špecifické potreby, ktoré z ich situácie vyplývajú,” dodala.

0
Uložiť článok
Komentovať