Foto: Julia Pajevska na nedatovanej fotografii. Foto: SITA

Tajra vo väzení schudla na takmer 50 kilogramov.

Ukrajinská zdravotníčka Julia Pajevska, známa tiež ako Tajra, počas tvrdých bojov vo východoukrajinskom Mariupole ošetrovala nielen ukrajinských, ale aj ruských vojakov. Pritom natáčala na kameru zábery z dnes už obsadeného mesta. V polovici marca ju však zajali ruskí okupanti a umiestnili do väzenia. Až po troch mesiacoch bola konečne prepustená na slobodu. 

Vyzerám hrozne a som vyčerpaná. Selfie si zatiaľ robiť nebudem,“ hovorí 53-ročná Tajra, ktorej váha sa teraz blíži k 50 kilogramom. Podľa jej slov sa ale o ňu starajú najlepší lekári a čoskoro sa zaradí do bežného života, uvádza portál CNN Prima NEWS.

„Chcem ešte raz poďakovať za zrealizovanú výmenu, ktorá bola nepochybne zázrakom,“ hovorí. Sľubuje, že sa čoskoro vráti k zdravotníctvu.

Najväčší strach má o ľudí, ktorí ostali v zajatí okupantov. „Bojím sa o osudy dievčat a chlapcov sediacich v nepriateľských väzniciach. Keď tam sedíte, máte pocit, že žiadna nádej neexistuje, Ukrajina už neexistuje. Musíme urobiť maximum pre to, aby boli väzni chránení medzinárodnou listinou o ľudských právach, pretože Rusi ju porušujú. Keď sa tam nachádzate, ste ako otroci, nemáte žiadne práva,“ hovorí Tajra.

Tiež povedala, že nemali žiadne informácie o rodine a tiež im bola odopieraná lekárska starostlivosť. „Nerobím si srandu, bohužiaľ. A to je iba percento z toho, čo sa tam dialo. Všetci väzni musia byť prepustení. Mal by sa vyvinúť systém na ich výmenu,“ uviedla pre agentúru Unian.

Pajevska je bývalá trénerka aikida, no životy zachraňuje v Donbase už 8 rokov, teda od vypuknutia konfliktu medzi proruskými separatistami a ukrajinskými silami. Neskôr vytvorila vlastný tím evakuačných záchranárov s názvom Tajrini anjeli.

To, že je Tajra na slobode, oznámil Zelenskyj. „Tajra je už doma. Budeme pracovať na tom, aby boli prepustení všetci,“ povedal prezident Ukrajiny.