Foto: Unsplash

Vie sa, že deti znášajú nákazu novým koronavírusom oveľa ľahšie.

Aj keď presné dôvody nie sú jasné, vedci už od počiatkov pandémie koronavírusu pozorovali, že deti sú oveľa menej náchylné na to, aby sa u nich rozvinulo ochorenie COVID-19. Aj keď dôvody, prečo je tomu tak, sú zatiaľ nejasné, veľmi zaujímavý prípad, ktorý sa odohral v Austrálii, môže vedcom poodhaliť niečo viac o tejto skutočnosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mladá rodina z Melbourne pozostáva z piatich členov – otec, mama a tri deti vo veku 9, 7 a 5 rokov. Rodičia sa začiatkom marca 2020 zúčastnili medzištátnej svadby bez svojich detí, kde zotrvali asi tri hodiny. Obaja sa tam nakazili, no ochorenie COVID-19 sa prejavilo až o niekoľko dní, keď už boli doma, informuje portál Science Alert.

Rodičia pozitívni, deti negatívne

Týmto si do svojho domu a medzi svoje deti doniesli aj nový koronavírus SARS-CoV-2. Akonáhle sa u oboch rodičov objavili bežné príznaky – kašeľ, horúčky či bolesť hlavy, celá rodina bola testovaná. Výsledky rodičov boli pozitívne, deti však boli negatívne.

Podľa matky to bolo úžasné, keďže deti s nimi strávili týždeň a pol, kým sa zistilo, že sú rodičia pozitívni na COVID-19, no nenakazili sa od nich.

Zdravotníci požiadali rodinu, aby si testy zopakovali, no opäť sa ukázalo to, čo aj predtým. Svoje zistenia publikovali v štúdii v Nature Communications. Deti boli negatívne, aj keď dvaja starší chlapci vo veku 9 a 7 rokov mali mierne príznaky.

Najmladšia 5-ročná dcéra zostala po celý čas bez príznakov, napriek tomu, že počas toho, ako boli rodičia chorí, často s nimi spala v jednej posteli.

Vedci boli prekvapení negatívnymi výsledkami detí a požiadali rodinu, aby sa zúčastnila štúdie analyzujúcej ich vzorky krvi, slín, stolice a moču a každé dva až tri dni im robili výtery z nosa a hrdla.

Ilustračná foto: SITA/AP

Prekvapivé výsledky

Bolo prekvapujúce, že napriek opakovaným PCR testom, ktoré ukazovali, že deti sú negatívne na SARS-CoV-2, vedci našli v slinách všetkých členov rodiny po podrobnom sérologickom testovaní protilátky proti koronavírusu.

Inými slovami, deti nikdy neboli pozitívne na nový koronavírus, ale vystavenie vírusu v nich  predsa len vyvolalo imunitnú odpoveď a boli zdanlivo schopné čeliť infekcii.

Najmladšie dieťa, ktoré nevykazovalo vôbec žiadne príznaky, malo najsilnejšiu protilátkovú odpoveď,“ vraví imunologička Melanie Neelandová z Murdoch Children’s Research Institute.

Napriek aktívnej reakcii imunitných buniek u všetkých detí zostali hladiny cytokínov, akýchsi molekulárnych poslov v krvi, ktoré môžu vyvolať zápal, nízke. Obaja rodičia sa neskôr uzdravili bez potreby lekárskej starostlivosti.

Ilustračná foto: pixabay

Mechanizmy, ktoré stoja za imunitnou odpoveďou detí ešte nie sú úplne pochopené, no zistenia, ako a prečo sa aktivovala ich imunita bez nakazenia, môže priniesť viac svetla do toho, ako deti reagujú na COVID-19.

Vedci si myslia, že deti sa vírusom v skutočnosti nakazili, ale ich imunitný systém dokázal dosiahnuť takú antivírusovú reakciu, že zabránil aj replikácii vírusu. Vysoko účinná imunitná odpoveď bola taká intenzívna, že znížila množstvo vírusu na úroveň, ktorá bola nižšia ako citlivosť PCR testov.

Uložiť článok

Najnovšie články