Ilustračná foto: SITA

4 mesiace po počiatočnej infekcii vykazujú mladí a predtým zdraví ľudia príznaky poškodenia orgánov.

Ochorenie COVID-19 aj napriek tomu, že sa objavilo v tomto čase pred rokom, je opradené množstvom záhad a prejavov, ktorým ešte úplne nerozumieme. A to sa týka aj dlhodobých prejavov ochorenia na organizmus. Ako sa ukazuje, tie môžu byť aj vážne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zdraví a mladí, avšak s pretrvávajúcim COVIDom

Mladí a pred ochorením na COVID-19 zdraví ľudia, ktorí však majú dlhotrvajúce príznaky, majú po štyroch mesiacoch od rozvinutia infekcie poškodené viaceré orgány, informuje web The Guardian.

Včera Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva (NHS) oznámila, že vytvorí sieť 40 špecializovaných kliník pre pacientov s pretrvávajúcimi prejavmi COVID-19 a lekári tam budú hodnotiť nielen fyzické, ale aj psychologické príznaky pacientov. Predpokladá sa, že iba v Spojenom kráľovstve sa nachádza až 60-tisíc pacientov s dlhotrvajúcimi príznakmi. Medzi najčastejšie takéto príznaky patrí únava a zatemnenie mysle, ďalej dýchavičnosť či bolesť orgánov.

Ilustračná foto: SITA

Podrobné vyšetrenia

Cieľom vzniku kliník a štúdia pacientov je posúdiť dlhodobý vplyv COVID-19 na zdravie. U približne 500 „nízkorizikových“ jedincov, teda mladých, ktorí nemajú závažné zdravotné ťažkosti, sa tiež bude vykonávať MRI vyšetrenie, krvné a fyzické testy a online dotazník.

Predbežné údaje vyhotovené na 200 pacientoch ale ukazujú, že takmer 70 % z nich má po štyroch mesiacoch od rozvinutia COVID-19 poškodený jeden alebo viaceré orgány, vrátane srdca, pľúc, pečene a pankreasu.

Dobrou správou ale je, že poškodenia sú mierne, no aj pri konzervatívnych odhadoch až u 25 % ľudí sú postihnuté dva a viac orgánov,“ hovorí docent Amitava Banerjee z University College London Hospitals.

Ilustračná foto: SITA

Orgány korelujú so symptómami

Lekári potrebujú vedieť, či sa tieto poškodenia v čase postupujú alebo sa naopak zlepšujú, preto pacientov potrebujú podrobne sledovať. U niektorých zaznamenali lekári koreláciu medzi príznakmi a poškodeným orgánom. Poruchy srdca a pľúc korelovali s dýchavičnosťou, zatiaľ čo poruchy pečene a pankreasu korelovali s gastrointestinálnymi symptómami.

Štúdia však nedokazuje, že poškodenie orgánov je príčinou pretrvávajúcich symptómov a tiež je potrebné poznamenať, že údaje zatiaľ neboli recenzované.

National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIH/Public Domain

Banerjee tiež zdôrazňuje, že pacienti neboli pred rozvinutím COVID-19 sledovaní, takže poškodenie orgánov mohlo započať už aj skôr, aj keď vzhľadom na priemerný vek účastníkov na úrovni 44 rokov to nie je až tak pravdepodobné.

Z predbežných výsledkov sa ukazuje, že 60 % má abnormality v pľúcach, 29 % v obličkách, 26 % v srdci a 10 % v pečeni. Objavili sa aj zmeny v mozgovom tkanive.

Údaje lekári budú tiež porovnávať aj s ľuďmi, ktorí prekonali aj iné ochorenia, napríklad chrípku, aby mohli lepšie vyvodiť svoje závery.

Uložiť článok

Najnovšie články