Foto: Instagram (fastesthumancalculator)

S ľudským telom sa občas dejú veci, ktoré nedokážu vysvetliť ani tí najväčší géniovia na svete.

Napríklad, do dnešného dňa nie je jasné, ako sa môže stať savant z niekoho, kto utrpel vážne poranenie mozgu. Príkladom je muž, ktorý v detstve utrpel fraktúru lebky a dnes je z neho najrýchlejšia ľudská kalkulačka na svete.

Vyhral majstrovstvá a pokoril niekoľko svetových rekordov

Koľko je 869 463 853 krát 73? Pri takomto zadaní by väčšina z nás zrejme siahla po kalkulačke. Ako však informuje portál CNN, 20-ročný Neelakantha Bhanu Prakas z Indie ju nepotrebuje, výsledok má už dávno vyrátaný. Na vyrátanie takéhoto príkladu stačí najrýchlejšej ľudskej kalkulačne na svete len 26 sekúnd. Vďaka tomu sa zapísal aj do Limca Book of Records, indického ekvivalentu Guinnessovej knihy rekordov.

 

View this post on Instagram

 

EduTech India Conference’2020, Mumbai. Thanks @diplomathonglobal for the invite. Really looking forward to the collab! @exp.infi

A post shared by Neelakantha Bhanu Prakash (@fastesthumancalculator) on

Prakasova myseľ je neuveriteľne rýchla. V priebehu jedinej sekundy stihne spracovať až 12 číslic, jeho tempo je teda približne desaťkrát rýchlejšie ako tempo bežného človeka. Bhanu však tvrdí, že mu k takejto rýchlosti stačí len neustále precvičovanie si výpočtov a vytvorenie určitého systému.

Napríklad, keď chce zistiť, koľko je 8 763 krát osem, rozdelí si číslo na drobné. Vypočíta, že 8 000 krát 8 sa rovná 64 000, následne vyráta, že 700 krát 8 sa rovná 5 600 atď., a následne všetky výsledky zráta dokopy. Problémom však je, že väčšina ľudí si tieto čísla nedokáže zapamätať dostatočne dlho na to, aby ich mohli zrátať, čo však Prakasovi nerobí žiaden problém.

Chce ľudí zbaviť fóbie z matematiky

Prakas nedávno vďaka svojim schopnostiam dokonca vyhral majstrovstvá sveta v mentálnom počítaní, Mental Calculation World Championship na olympiáde Mind Sports Olympiad v Londýne. Stal sa tak prvým víťazom po 23 rokoch, ktorý nepochádza z Európy. Prakas porazil celkovo 29 oponentov z 13 krajín. Napriek všetkým úspechom však Prakas nie je rád, keď ho nazývajú zázrakom. Tvrdí, že tento pojem nezahŕňa všetko to úsilie, ktoré do výpočtov vkladá.

Všetko však mohlo byť inak, keby v roku 2015 Prakas nebol spadol zo skútra, do ktorého narazila dodávka. Prakas počas pádu utrpel vážne poranenie – fraktúru lebky. Musel podstúpiť niekoľko zákrokov, lekári ho zašili za pomoci 85 stehov a nejaký čas strávil aj v umelo navodenej kóme. Keď sa po 7 dňoch chlapec prebudil, lekári rodičov informovali, že následkom poranenia môžu byť jeho kognitívne schopnosti trvale poškodené. Prakas strávil najbližší rok v posteli.

Aby počas tohto času trénoval svoj mozog, naučil sa hrať šachy a venoval sa rôznym hlavolamom. Napokon sa dostal aj k matematickým hádankám a problémom. Prakasovi ostala po nehode škaredá jazva a rodiča ho chceli pred utrpením ochrániť tak, že z domu odstránili všetky zrkadlá. Mladík však nechcel dovoliť, aby ho úraz akokoľvek obmedzil, namiesto toho sa sústredil na to, v čom je naozaj dobrý.

O dva roky neskôr začal Prakas vyhrávať jednu súťaž za druhou a vo veku 13 rokov pokoril 4 svetové rekordy ako najrýchlejšia ľudská kalkulačka na svete.

V súčasnosti je jeho cieľom zbaviť ľudí fóbie z matematiky. Podľa štúdie, ktorá bola v roku 2002 publikovaná v časopise Current Directions in Psychological Science môže totiž úzkosť z matematických úkonov výrazne ovplyvniť kariéru človeka.

V roku 2018 Prakas založil vzdelávaciu organizáciu Exploring Infinities, ktorej cieľom je hravou formou rozvíjať matematické schopnosti ľudí a poukázať na to, že matematika môže byť zaujímavá a zábavná. Prakas dodáva, že ďalších súťaží sa zúčastniť neplánuje, namiesto toho sa chce venovať filantropickej činnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články