pixabay, eso.org

Už za pár dní budeme môcť na nočnej oblohe pozorovať ďalší z očakávaných astronomických javov roku 2017.

Radi by ste vymysleli zaujímavý valentínsky program pre svojho blízkeho? Alebo ste len nadšencom astronomických javov? Nech je to ako chce, máme pre vás výborný februárový tip. Už o pár dní budeme totiž svedkami ďalšieho nebeského divadla, ktoré môžete pozorovať aj voľným okom. Celý zoznam najočakávanejších udalostí nájdete v tomto odkaze. Prejdime ale na tú najbližšiu. 

Polotieňové zatmenie Mesiaca, to je to, čo už za pár dní budeme môcť pozorovať nad svojimi hlavami. Ide o prírodný úkaz, ktorý nastáva, ak sa Zem, Mesiac a Slnko dostanú do jednej priamky. Mesiac však medzi Zemou a Slnkom prechádza len akýmsi polotieňom (tzv. penumbrou) a k javu dochádza, len pokiaľ je vo fáze splnu. Toto zatmenie budete môcť pozorovať v noci z 10. na 11. februára.

wikipedia.org (autor: Qarnos)

Ak teda chcete pre svoju blízku osobu prichystať predvalentínske prekvapenie, alebo jednoducho chcete pozorovať neobvyklý prírodný úkaz, vyberte sa 10. februára neskoro v noci na nejaké tmavé miesto. Polotieňové zatmenie mesiaca začína už o 23:32 a trvať bude o niečo viac ako 4 hodiny. Najväčšiu fázu zatmenia budete však môcť pozorovať o 01:44 (už 11. februára).

Okrem polotieňového zatmenia Mesiaca si však príroda pre nás pripravila na piatkovú noc aj ďalšie prekvapenia. O pár hodín po tejto udalosti, sa totiž k Zemi priblíži aj kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. Táto kométa je výsledkom spolupráce českých a slovenských astronómov, ktorí stoja za jej objavením. Kométa 45P preletí v noci z 10. na 11. februára popri Zemi najbližšie na celej svojej periodickej dráhe. Pozorovať ju môžete nadránom, v súhvezdí Herkules, odkiaľ bude ďalej prelietať cez súhvezdia Severná Koruna, Pastier až po Veľkú Medvedicu.

nasa.gov

Okrem týchto významných astronomických udalostí, je možné na februárovej nočnej oblohe pozorovať aj planéty Venuša, Mars a Jupiter. Voľným okom by mala byť pozorovateľná aj hmlovina v súhvezdí Orion, ktorá patrí medzi najjasnejšie hmloviny pozorovateľné z našej planéty.

eso.org

Pozri aj: Prehľad astronomických udalostí na rok 2017

interez.sk (Lukáš M.), hvezdaren.sk, dailymail.com
Uložiť článok

Najnovšie články