Ilustračná foto: Youtube (Cruelty Free International)

Podľa mimovládnej organizácie pokusy spôsobujú zvieratám fyzické i psychické utrpenie.

Mimovládna organizácia Zvierací ombudsman žiada zastavenie pokusov a testovania na spoločenských zvieratách a primátoch. Organizácia to uviedla v tlačovej správe.

Spolu so SOS linkou pre zvieratá v núdzi preto pripravila petíciu, v ktorej žiada zákaz využívania spoločenských zvierat a primátov na testovanie v laboratóriách na Slovensku za vedeckým, výskumným či študijným účelom. Petíciu doteraz podpísalo takmer 18-tisíc ľudí. Nájdete ju na stránke peticie.com.

Pokusy, ktoré zvieratám spôsobujú fyzické i psychické zranenia, prebiehajú u nás najmä na myšiach, potkanoch, morčatách, králikoch, pieskomiloch, vtákoch, ale aj na primátoch, hospodárskych či spoločenských zvieratách – psoch a mačkách. Práve primáty a spoločenské zvieratá sú predmetom petície, ktorú iniciatívy predstavili.

Testy zvieratám spôsobujú utrpenie

Foto: pixabay

Zvierací ombudsman argumentuje tým, že laboratórne testy spôsobujú zvieratám fyzické i psychické utrpenie. Podľa Márie Sliackej z SOS linky pre zvieratá v núdzi sú za účelom pokusov zvieratá často nakazené chorobou, vírusom či parazitmi, pre ktorých slúžia ako hostiteľ. Za účelom porovnávania zdravých a nakazených mláďat podstupujú niektoré zvieratá aj účelové rozmnožovanie, pričom sú mláďatá dospelým jedincom necitlivo odoberané.

„Výskumy prebiehajú rôznym spôsobom, kravám sú zavádzané bachorové kanyly, niektorým zvieratám sa navŕtajú otvory do lebky, cez ktoré sú aplikované rôzne látky alebo implantáty,“ uvádza Mária Sliacka.

Ak neumrú, čakajú ich ďalšie pokusy

„Petíciou chceme poukázať nielen na obzvlášť surové zaobchádzanie s pokusnými zvieratami, ale aj na možnosti alternatív, ktoré súčasná veda ponúka. Namiesto živých zvierat je na mnoho vedeckých, výskumných či študijných účelov možné využiť počítačové simulácie, laboratórne vytvorené tkanivá, umelú kožu či placentu,“ povedala zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

Stanová dodala, že tragický a neetický je aj ďalší osud zvierat, ktoré prešli pokusmi. Ak neumrú už počas pokusu, alebo nie sú pre zlý zdravotný stav utratené, sú vrátené do výbehu alebo do klietok, aby mohli byť využívané na ďalšie bolestivé pokusy.

Uložiť článok

Najnovšie články