Foto: Klíma ťa potrebuje

Dnes si na Instagrame môžete všimnúť posty upozorňujúce práve na problém klimatickej krízy.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje spúšťa petíciu Za klímu, za budúcnosť s cieľom upriamiť pozornosť slovenskej vlády na riešenie klimatickej krízy a otvoriť širokú celospoločenskú diskusiu o vplyve klimatickej zmeny na svet aj na Slovensko.

Článok pokračuje pod videom ↓

Petíciu podporuje viac ako 150 osobností verejného života, umelcov, hercov, influencerov a odborníkov v oblasti ochrany životného prostredia a dve desiatky mimovládnych organizácií. Z umelcov sú to napríklad Táňa Pauhofová, Kristína Tormová, Zuzana Šebová, klimatológ Jozef Pecho, herec Michal Kubovčík, moderátori Viktor Vincze a Martin Šmahel, novinárka Veronika Cifrová Ostrihoňová a ďalší. Petíciu podporujú aj mnohé mimovládne organizácie a inštitúcie.

Klimatická kríza je realita, týka sa nás všetkých

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michal Sabo (@mxsabo) on

„Klimatická kríza dnes už nie je len imaginárnym pojmom, o ktorom hovoria vedci a niekoľko klimatických aktivistov. Je každodennou realitou stá miliónov ľudí vrátane obyvateľov Slovenska,“ povedala signatárka Marta Fandlová z projektu Mladí za klímu.

Napriek tomu, že dnes ešte žijeme v menej ohrozenej časti sveta, prejavy klimatickej zmeny začíname každý deň pociťovať aj my na Slovensku. Rozsiahle jarné suchá striedané prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí aj infraštruktúru, sú len jedným z hmatateľných prejavov klimatickej zmeny.

Dôsledky sa dotknú aj Slovenska a čas sa kráti

Klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni zásadné ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky, ktoré sa dramatickým spôsobom dotknú aj Slovenska. Ak chceme, aby boli čo najmenšie, musíme v najbližších dvoch desaťročiach zásadne znížiť emisie skleníkových plynov.

Čas sa kráti. Aj keď si individuálne riešenia ako separovanie, obmedzenie využívania auta či zmena stravovania dnes nachádzajú stále viac priaznivcov, už jednoducho nestačia. „Je najvyšší čas, aby politici, ktorým sme vo voľbách prepožičali moc, začali konať. Majú zodpovednosť, prostriedky aj nástroje,“ hovorí moderátor a greenfluencer Michal Sabo, jeden zo signatárov petície.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michal Sabo (@mxsabo) on

Slovensko sa podpisom Parížskej dohody a svojím postavením v rámci Európskej únie zaviazalo k zásadnému zníženiu uhlíkových emisií a dosiahnutiu uhlíkovej neutrality v roku 2050. Tri zo štyroch vládnych strán – OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí – navyše pred voľbami sľúbili ešte ambicióznejší cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu už v roku 2040.

Konkrétne kroky chýbajú

Napriek tomu však na Slovensku konkrétne kroky chýbajú. Neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. Neexistuje stratégia a plán, akým chce Slovenská republika uhlíkovú neutralitu dosiahnuť a navyše predstavitelia slovenskej vlády naznačujú, že Slovensko nepodporí sprísnený cieľ zníženia uhlíkových emisií, ktoré na jeseň navrhne Európska komisia.

Signatári petície preto žiadajú Národnú radu SR, aby:

  • Vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schvaľovanie legislatívy, štátnych politík a štátnych projektov cieľu dosiahnuť klimatickú neutralitu v roku 2040.
  • Zaviazala vládu SR, aby do konca roku 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality Slovenskej republiky do roku 2040 ako plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva. (Slovenská republika má v súčasnosti vypracovanú iba Nízkouhlíkovú stratégiu rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030 s výhľadom do roku 2050, čo je v kontexte nevyhnutných klimatických cieľov nedostatočné. Preto je dôležité, aby vláda a zodpovedné ministerstvá pripravili stratégiu uhlíkovej neutrality SR ako samostatný dokument alebo rozšírenie Nízkouhlíkovej stratégie rozvoja Slovenskej republiky, ktoré bude obsahovať konkrétne opatrenia.)
  • Zaviazala vládu SR, aby podporila sprísnenie klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia. (Európska komisia navrhla zvýšenie záväzku redukcie emisií oxidu uhličitého do roku 2030 oproti súčasným 40 percentám v porovnaní s rokom 1990 na 55 percent a Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie  na 60 percent. Zároveň však pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040 je potrebné prijať ešte ambicióznejší cieľ redukcie emisií do roku 2030 až na úrovni 65 percent, čo na národnej úrovni sľúbili tri zo štyroch vyššie uvedených vládnych strán – OĽaNO, Sme Rodina a Za ľudí. Preto žiadame, aby NRSR zaviazala vládu SR podporiť najvyšší možný cieľ predloženého návrhu znižovania emisií na rokovaní Európskej rady.)

Signatármi petície sú aj zakladateľka občianskeho združenia #everyindividualmatters Natália Pažická, zakladateľka iniciatívy Platforma udržateľnosti Zuzana Dutková, koordinátor hnutia Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň a novinár a spisovateľ Jakub Filo.

Podrobnosti o petícií a spôsob, ako ju podporiť, nájdete na www.klimatapotrebuje.sk.

Najnovšie články