Ilustračná foto: Unsplash

Do tejto situácie sa pár vôbec nemusel dostať, keby pravidlá interrupcií na Malte vstúpili do 21. storočia.

Keď sa Andrea Prudente a Jay Weeldreyer rozhodli vycestovať z USA na dovolenku na Maltu, netušili, že sa premení v obrovskú nočnú moru. BBC informuje, že tehotná Andrea začala počas noci silno krvácať a ukázalo sa, že jej dieťa nemá žiadnu šancu na prežitie. Srdce mu stále bije, takže tu nemôže podstúpiť interrupciu, no Andrea kvôli tomu čelí ohrozeniu života. 

Malta je krajina, v ktorej vládnu prísne pravidlá, čo sa týka umelého prerušenia tehotenstva. Jedny z najprísnejších v Európe. Ako to dokazuje aj tento smutný prípad, interrupcie sú tu zakázané, a to aj v prípade, že plod nemá žiadnu šancu na prežitie.

Ocitli sa v zúfalej situácii, kde lekári nerobia nič, aj keď môže zomrieť

„Modlia sa, aby srdce ich malej dcérky prestalo biť skôr, ako Andrea dostane smrteľnú injekciu,“ opisuje zúfalú situáciu, v ktorej sa pár ocitol, BBC.

Obávajú sa infekcie, ktorá môže byť pre Andreu smrteľná. Lekári jej ale podľa miestnych zákonov nepomôžu. Iba čakajú, kým dieťaťu zastane srdce alebo na pôrod, ktorý by mohol v tomto prípade nastať.

Hrozí jej smrteľná infekcia, ktorej sa ale dalo predísť

„Pri krvácaní a oddelení placenty od maternice, s pretrhnutou membránou a pupočnou šnúrou vyčnievajúcou cez Andrein krčok maternice jej hrozí mimoriadne vysoké riziko infekcie, ktorej sa dalo predísť,“ ozrejmil situáciu v krátkom telefonickom rozhovore pre BBC samotný Jay. Ich dieťa sa zachrániť nedá, hrozí však, že takto príde aj o Andreu.

Jedinou možnosťou, ktorá páru zostáva, je presunúť sa do Spojeného kráľovstva. Ako uvádza britský The Guardian, zdravotnícky personál v nemocnici na Malte ale odmieta spolupracovať a poskytnúť potrebné informácie ich poisťovne.

Dovolenka, z ktorej sa možno nevráti živá

„Chcem sa odtiaľto dostať živá, ani v najdivokejších snoch by sa mi nesnívala takáto nočná mora,“ prezradila Andrea. Okrem toho jej vyšiel aj pozitívny test na koronavírus a teraz je držaná v izolácii s antibiotikami, ktoré majú odvrátiť infekciu.

Jay hovorí o nepredstaviteľnej forme emocionálneho a psychologického mučenia. Na jednej strane časť z neho stále oslavuje tlkot srdca ich dieťaťa, ktoré sa s istotou nenarodí živé, na druhej ale čaká, kedy prestane, kvôli životu svojej priateľky.

Malta je jedinou krajinou v Európskej únii, kde platí zákaz potratov za akýchkoľvek okolností. Tento incident je svedectvom toho, aké utrpenie prináša predmetný zákon a aké má následky. Právo interrupcie by malo byť právom každej jednej ženy, bez ohľadu na to, v akej krajine sa práve nachádza. V tomto prípade navyše nehovoriac o vážnej situácii, v ktorej sa Andrea a Jay ocitli.

0
Uložiť článok
Komentovať