Najväčší rádioteleskop sveta v Číne, foto: Archív SITA

Najväčší rádioteleskop na svete už môžu využívať vedci z celého sveta.

Najväčší vesmírny rádioteleskop má priemer pol kilometra a nachádza sa v južnej časti Číny. FAST, ako znie skratka obdivuhodného vedeckého zariadenia, je od nedele oficiálne v prevádzke a svoje brány otvorilo aj vedcom z iných krajín.

Čína v nedeľu oficiálne spustila najväčší vesmírny teleskop sveta, informuje Česká televízia s odvolaním na informácie agentúry Nová Čína. Rádioteleskop FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) má okrem iného pátrať po známkach inteligentného mimozemského života, jeho hlavnou úlohou je však odhaľovať zákonitosti vývoja vesmíru.

Najväčší rádioteleskop sveta v Číne, foto: Archív SITA

Ako informuje CNS (China News Service), najväčší rádioteleskop na svete prešiel národným testom a koncom minulého týždňa tak bol oficiálne zavedený do prevádzky. Čínski vedci pritom s teleskopom pracovali už niekoľko rokov, v septembri napríklad avizovali zachytenie viac ako stovky neznámych impulzov rádiových vĺn. Po oficiálnom otvorení bude teleskop FAST slúžiť vedcom z celého sveta.

Teleskop FAST budovali 5 rokov, pričom stavbu oficiálne ukončili v roku 2016. Od toho momentu bol teleskop v skúšobnej národnej prevádzke, aktuálne bol oficiálne sprístupnený aj pre medzinárodné vedecké projekty. Výstavba teleskopu stála približne 150 miliónov eur.

Najväčší rádioteleskop sveta v Číne, foto: Archív TASR

Očakáva sa, že teleskop FAST vďaka mimoriadnej citlivosti privedie vedcov k veľkým vedeckým objavom vo výskume astronomických javov. „Dúfame, že pomôže systematicky rozširovať naše poznatky o vesmíre a objavovať úplne nový, neznámy svet,“ cituje anglická verzia CNS riaditeľa čínskeho Národného astronomického observatória Yan Juna.

Uložiť článok

Najnovšie články