Foto: SITA, Kalpak Travel / CC BY-SA

Vo svete sa stále nájde niekoľko krajín, ktoré nehlásia žiadny pozitívny prípad ochorenia COVID-19.

Pandémia koronavírusu už postihla všetky kontinenty. Krajiny naprieč planétou odhalili už viac ako 3 milióny pozitívne testovaných ľudí, predpokladá sa však, že infikovaných či vyliečených je celosvetovo oveľa viac. Napriek rozsahu pandémie ale stále existujú štáty, ktoré doposiaľ nehlásia ani jeden pozitívny test na nový koronavírus. Nie je ich veľa a u niektorých dokonca existuje aj pochybnosť o pravdivosti týchto štatistík, nejaké však predsa len existujú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nový koronavírus sa už objavil vo všetkých krajinách Európy a Severnej i Južnej Ameriky. Viac či menej pozitívnych testov hlási aj väčšina afrických a ázijských krajín. Práve na týchto kontinentoch sú však aj štáty, ktoré doposiaľ nehlásili ani jeden pozitívny prípad ochorenia COVID-19. Najviac sa takýchto štátov nachádza v Oceánii.

Severná Kórea

Najľudnatejšia z krajín, ktoré dodnes nepotvrdili ani jeden prípad nákazy novým koronavírusom je Severná Kórea. Oficiálne vyjadrenia severokórejských úradov však mnohí odborníci berú s rezervou. Nebolo by totiž nijak prekvapivé, ak by krajina s prísnym autoritatívnym režimom skutočné čísla pred vonkajším svetom utajovala. Severná Kórea po vypuknutí pandémie prijala prísne preventívne opatrenia ako napríklad uzatvorenie škôl, veľkou výhodou mohli byť snáď po prvýkrát pre miestnych obyvateľov aj uzatvorené hranice.

Ilustračná fotografia, Foto: archív SITA/AP

Tadžikistan

Žiadny potvrdený prípad nového koronavírusu doposiaľ nehlási ani Tadžikistan. Krajina síce susedí s Čínou, ktorá je epicentrom celej pandémie, hustota zaľudnenia pri západnej hranici Číny je však v porovnaní s čínskymi metropolami veľmi nízka, krajiny navyše oddeľujú vysoké stredoázijské pohoria. Tadžikistan ešte začiatkom marca zakázal vstup ľudí prichádzajúcich z v tom čase najviac zasiahnutých krajín. Do povinnej karantény zaviedol aj viac ako 6 000 turistov, ktorí krajinu navštívili po 1. februári. Takmer 4 000 z nich je stále „uväznených“ v Tadžikistane.

Ilustračná fotografia, Foto: archív SITA/AP

Turkménsko

Napriek tomu, že susedí s Iránom, ktorý patril medzi prvé pandémiou najviac zasiahnuté krajiny sveta, Turkménsko dodnes žiadne prípady nového koronavírusu nemá. Aspoň tak to krajina tvrdí. Podobne ako pri Severnej Kórei, aj tu majú mnohí odborníci pochybnosti o pravdivosti tejto informácie. V krajine, ktorej vládne prakticky od jej vzniku jediná politická strana, totiž vládne prísna cenzúra ohľadom pandémie, a to v priamo vo vnútroštátnej komunikácii aj pri komunikácii s vonkajším svetom. A možno naozaj pomohla rada turkménskeho prezidenta Berdymuhamedova, ktorý ešte v marci obyvateľom krajiny poradil vydymyť svoje domovy dymom z byliny harmala, ktorá má podľa neho koronavírus zabíjať.

Prezident Berdymukhamedov, foto: Archív SITA/AP

Lesotho

Viac ako 33-tisíc potvrdených prípadov koronavírusu hlásia spoločne všetky africké krajiny. Prvý prípad sa objavil v Egypte, južne od Sahary prvý pozitívny test hlásila Nigéria. Lesotho, ktoré patrí k najmenším krajinám Afriky, rovnako aj s najmenším počtom obyvateľov, však doposiaľ žiadny prípad nového koronavírusu nehlásilo. A to napriek tomu, že jeho jediným susedom je Juhoafrická republika, ktorá spoločne s Egyptom patrí k pandémii najviac postihnutým africkým krajinám.

Ilustračná fotografia, Foto: archív SITA/AP

Komory

Ani malý ostrovný štát ležiaci v mozambickom prielive dodnes nehlási žiadny pozitívny prípad nákazy novým koronavírusom. Existujú však určité pochybnosti. V polovici apríla bol totiž na koronavírus pozitívne testovaný človek vo francúzskom departemente Mayotte, ktorý sem pricestoval práve z Komorského zväzu. Absenciu pozitívnych prípadov na Komoroch, ale aj v Lesothe niektorí odborníci vysvetľujú malým a nie práve systematickým počtom testovaných osôb.

Oceánia

Oceánia je ťažkou skúškou pre každú pandémiu. V oblasti s rozlohou viac ako 1,2 milióna km2 sa nachádza veľký počet neveľkých ostrovov s malou populáciou, pričom platí, že mobilita obyvateľov medzi jednotlivými štátmi je podstatne menšia ako v prípade kontinentálnych krajín. Oceánia hlási doposiaľ viac ako 8 200 pozitívnych prípadov koronavírusu, pričom viac ako 98 % nakazených pochádza z Austrálie a Nového Zélandu. V Oceánii je tak dodnes až 10 ostrovných štátov, ktoré nehlásia žiadny prípad ochorenia COVID-19. Spoločne v nich žije asi 1,57 milióna ľudí.

  • Kiribati
  • Marshallove ostrovy
  • Mikronézia
  • Nauru
  • Palau
  • Samoa
  • Šalamúnové ostrovy
  • Tonga
  • Tuvalu
  • Vanuatu
John Hopkins University, Worldmeters
Uložiť článok

Najnovšie články