Foto: Unsplash

Deti sú vnímavé a rozumné, to však nič nemení na veci, že istým veciam ich treba učiť už vo veľmi skorom veku.

Na väčšinu vecí príde človek počas života sám. Skúsenosti, okolie a naše chybné kroky sú faktory, ktoré najviac ovplyvňujú nás a taktiež náš svetonázor. Jedna z najdôležitejších vecí, ktorú si však mnohí ľudia nepúšťajú k telu, je tolerancia. A ruka v ruke s ňou ide aj rovnosť.

Všetci sme si rovní a nikto by nemal byť zvýhodnený. Je to tomu, tak aj v športe. Napríklad v takom boxe sa zápasníci delia na ľahkú, strednú a ťažkú váhu. Je však veľký rozdiel medzi rovnosťou a vyrovnanosťou.

Unsplash

Keby sme si mali predstaviť rovnosť na cyklistike, každý jedinec by dostal rovnaký bicykel. Muži, ženy, deti, postihnutí ľudia či seniori. V prípade, že hovoríme o vyrovnanosti by však mal mať každý prispôsobené podmienky tak, aby nikto nemal prevahu. Človek, ktorý je na vozíčku by tak dostal bicykel poháňaný rukami a dieťa by dostalo bicykel podstatne menší od dospelého.

Unsplash

Istý učiteľ, ktorý vystupuje na sociálnej sieti tumblr pod prezývkou aloneindarknes7, sa zveril s tým, ako vyučuje deti v škole a ako ich smeruje k tomu, aby odmalička tieto rozdiely chápali a tolerovali ich. Medzi osemročné deti v laviciach postavil škatuľu s obväzmi. Deťom povedal, aby mu opísali, aké majú zranenia a on ich podľa toho ošetrí.

Unsplash

Prvé dieťa sa posťažovalo, že ho bolí prst. A tak mu učiteľ obviazal prst. Keď však prišiel k druhému dieťaťu, nech mu povedalo čokoľvek, opäť mu obviazal iba prst. Takto pokračoval s celou triedou. Keď deti namietali, tváril sa, že nerozumie čo im vadí. Na záver im oznámil, že im všetkým pomohol, pretože každý dostal rovnaký kus obväzu.

Na to im vysvetlil, že občas môžu nastať situácie, kedy si niektorí zo žiakov vyžadujú iné zaobchádzanie, ako ostatní. Presne tak, ako oni potrebovali obväzy na iné miesta. „Odvtedy, pokiaľ nejaké dieťa odíde z triedy počas hodiny, alebo mu iný učiteľ s niečím počas roka pomáha a zbytok triedy sa na to sťažuje, vždy im pripomeniem obväzy a vtedy okamžite prestanú. A takto som osemročné deti naučil vyrovnanosti.

Unsplash

Všetci sme si rovní, no u každého vyzerá rovnosť inak. „Pokiaľ by takéto učenie dostalo každé dieťa vo veku osem rokov, svet by bol omnoho krajším miesto,“ napísal na Facebooku jeden z obdivovateľov učiteľovej metódy.

Pozri aj: Reakcia ženícha vás pobaví. Nevesta poslala na prvé svadobné fotenie namiesto seba svojho brata, takto to dopadlo

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články