Foto: Sea Shepard

Island a Nórsko sú jediné dve krajiny sveta, ktoré otvorene odmietajú moratórium Medzinárodnej veľrybárskej komisie z roku 1986 o love veľrýb.

Island v roku 2006 obnovil lov veľrýb, čo vyvolalo znepokojenie po celom svete. Najmä na vysokých miestach v Európskej Únii a Spojených štátoch. V roku 2014 im dokonca hrozili ekonomickými sankciami. Ani to však krajinu od takéhoto barbarstva nezastavilo a veľryby sa tu stále lovia vo veľkom.

Na záberoch, ktoré vznikli 24. augusta vďaka organizácii Sea Shepard, môžeme vidieť rybárov, ako do prístavu Hvalfjörður ťahajú telo vzácneho kríženca vráskavca obrovského a vráskavca myšoka. Islandskí lovci majú na tento rok kvótu 161 vráskavcov myšokov, avšak vzhľadom na nevyčerpané vlaňajšie kvóty budú môcť uloviť ešte 30 kusov veľrýb navyše.

Sea Shepard

Predtým ako rybári úbohú veľrybu zvliekli z kože a začali ju porciovať na obrovské kusy mäsa, robili s jej mŕtvolou fotky. Celý livestream z násilného spracovanie zvieraťa si môžete pozrieť pod článkom. Predpokladá sa, že mäso, ktoré z veľryby odňali poputuje do Japonska, kde bude naservírované na miestne taniere. Spoločnosť, ktorá za incidentom stojí sa volá Hvalur hf.

Vlastní ju islandský multimilionár Kristján Loftsson. Jeho krvavá korporácia pripravila tento rok o život už dva vzácne krížence vráskavca a 109 vráskavcov myšokov, z čoho 14 zabitých samíc očakávalo mláďa. Keď v 80. rokoch nastal katastrofálny úbytok veľrýb, prišlo moratórium Medzinárodnej veľrybárskej komisie, ktoré malo tejto katastrofe zamedziť.

Facebook (Sea Shepherd UK)

Odmietajú ho rešpektovať len Island a Nórsko, zatiaľ čo Japonsko, ktoré sa tiež venuje rybolovu naďalej, tak koná vďaka diere v legislatíve. Fotografie organizácie Sea Shepard zachytávajú aj incident, kedy spoločnosť zabila tehotnú veľrybu a rybári z jej tela vytiahli bezvládny zárodok.

Tento muž musí byť zastavený. Bezcitne porušuje medzinárodný zákon a robí zlé meno Islandu,“ hovorí zakladateľ organizácie Sea Shepard, kapitán Paul Watson.

Sea Shepard

Zabitá veľryba na záberoch by mala byť krížencom vráskavca obrovského a vráskavca myšoka. Spoločnosť nemá žiadne právo na lov vráskavcov obrovských.

Ostáva nám tak len dúfať, že sa situácia poriadne prešetrí a spoločnosť raz a navždy so svojou nechutnou činnosťou skončí.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články