Rebríček najšťastnejších krajín sveta. Na ktorej pozícii je Slovensko?

To, do akej krajiny sa narodíme, nedokážeme nijako ovplyvniť. Niekto má jednoducho šťastie a narodí sa v prosperujúcej krajine, iní zase toľko šťastia nemajú. Ktoré krajiny sú ale tie „najšťastnejšie“?. Skupina nezávislých odborníkov na čele so známym ekonómom Jeffrey Sachsom zverejnila rebríček najšťastnejších krajín sveta. Analyzovali dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú život v až 156 krajinách sveta. Medzi tie najdôležitejšie ukazovatele, ktoré posudzovali patrilo napríklad reálne HDP na obyvateľa krajiny, stredná dĺžka života, sloboda v krajine, štedrosť, či vnímanie korupcie. Ktoré krajiny sú tie „top“ a kde sa umiestnilo Slovensko?

21. Spojené arabské emiráty – Najvýznamnejším faktorom pri posudzovaní tejto krajiny bolo HDP na obyvateľa, a tiež sociálna podpora

Pixabay

20. Čile – Táto juhoamerická krajina si polepšila v rebríčku, najmä kvôli štedrej sociálnej podpore jej obyvateľov

Pixabay

19. Veľká Británia – Štedrá sociálna podpora, a tiež vysoký hrubý domáci produkt na obyvateľa vyšvihlo Veľkú Britániu medzi top 20 najšťastnejších krajín na svete

Pixabay

18. Luxembursko – HDP Luxemburska je vyše 100 tisíc dolárov na obyvateľa. To je druhá najvyššia hodnota na svete. Niet preto divu, prečo sú obyvatelia Luxemburska šťastní.

Pixabay

17. Belgicko – Vysoké HDP a sociálna podpora robí z Belgicka šťastným miestom pre život

Pixabay

16. Nemecko – Len o trochu lepšie skóre získalo Nemecko oproti Belgicku. V správe sa uvádza jedna zaujímavosť. So zvyšujúcimi sa príjmami krajiny, celková spokojnosť obyvateľov výrazne nerastie. Táto anomália bola zistená tiež vo Veľkej Británii a v Austrálii.

Pixabay

15. Írsko – Krajina si polepšila o štyri pozície oproti minulému roku. Skóre Írska narástlo najmä kvôli sociálnej podpore krajiny, a tiež kvôli tomu, ako rýchlo sa krajina vyrovnala s ekonomickou krízou.

Pixabay

14. USA – Najmocnejšia krajina sveta si v rebríčku pohoršila o jedno miesto. Dôvodom je oslabené vnímanie osobných slobôd či menšia sociálna podpora.

Pixabay

13. Rakúsko – Náš západný sused získal takmer rovnaký počet bodov ako USA. Rakúsko malo ale navrch vo vnímaní osobných slobôd a takisto vnímanie korupcie bolo hodnotené ako veľmi nízke.

Pixabay

12. Kostarika – Zo všetkých krajín v „top 21“ má Kostarika najnižšie HDP na obyvateľa. Napriek tomu sa dostala na toto miesto vďaka vysokej sociálnej podpore a nízkej úrovne korupcie. Krajina je tiež lídrom v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a využívania obnoviteľných energií.

Pixabay

11. Izrael – Táto krajina obhájila svoju pozíciu a to vďaka vysokému HDP a vnímaniu sociálnej podpory zo strany štátu. Takisto vnímanie vládnej korupcie bolo najnižšie zo všetkých „top 21 krajín“.

Pixabay

10. Švédsko – Aj Švédsko obhájilo svoju pozíciu z minulého roka. Sociálna podpora, vysoké HDP, a tiež zdravie obyvateľstva zaslúžene prispelo k tomu, aby bolo Švédsko medzi „top“ 10 najšťastnejšími krajinami.

Pixabay

9. Austrália – Krajina bola vo všetkých posudzovaných oblastiach na veľmi dobrých miestach, preto získala takéto vysoké hodnotenie. Avšak Austrália mierne „prepadla“ v hodnotení fyzických a duševných chorôb obyvateľstva.

Pixabay

8. Nový Zéland – Napriek trochu nižšiemu HDP ako má Austrália, sa tieto dve krajiny umiestnili na takmer rovnakej pozícii. Ľudia na Novom Zélande sú ale podľa tohto rebríčka viac štedrejší ako Austrálčania.

Pixabay

7. Kanada – Silné sociálne faktory, ale aj rozmanitosť sa zaslúžili o to, že Kanada sa dostala na takúto vysokú pozíciu. Veľká rozmanitosť spoločnosti a sociálna podpora, ktorá funguje, je v Kanade vysoko oceňovaná.

Pixabay

6. Holandsko – Spolu s Kanadou má Holandsko podobné hodnotenie. Stredná dĺžka života, vysoké HDP na obyvateľa, sociálna podpora a vnímanie slobody sú v tejto krajine Beneluxu vnímané ako veľmi významné.

Pixabay

5. Fínsko – Táto severská krajina obhájila svoju pozíciu medzi najšťastnejšími krajinami sveta  a nie sú predpoklady, že by z tejto priečky malo Fínsko v budúcnosti upustiť

Pixabay

4. Švajčiarsko – Rozdiely medzi krajinami v „top 5“ sú tak malé, že Švajčiarsko by pokojne mohlo byť aj na prvej priečke

Pixabay

3. Island – Sociálna podpora sa ukázala ako jedným z najvýznamnejších faktorov, prečo sa Island dostal na bronzovú pozíciu. Takisto viera obyvateľov v štát aj v čase krízy, bola veľmi vysoká.

Pixabay

2. Dánsko – Krajina síce neobhájila svoje prvenstvo, no aj tak dosiahla vysoké skóre vo všetkých sledovaných faktoroch, čo z Dánska robí krajinu s maximálne šťastnými obyvateľmi

Pixabay

1. Nórsko – Nórsko postúpilo na prvú priečku zo štvrtého miesta, čo je významný skok. Za zmienku stojí napríklad to, že nórske deti patria medzi tie najšťastnejšie na svete

Pixabay

.

.

40. Slovensko – Aj keď táto pozícia nevyzerá veľmi „šťastne“ z globálneho pohľadu je umiestnenie v prvej tretine šťastných krajín veľký úspech. Za zmienku stojí tiež to, že sme predbehli krajiny ako Japonsko, Južnú Kóreu, ale aj našich severných či naopak našich južných susedov.

Pixabay

Pozri aj: Maďarsko má najviac pornoherečiek, Gruzínsko zas homofóbov. V čom sú jednotlivé krajiny sveta v popredí? Mapa svetových prvenstiev vám to prezradí

interez.sk (Matej Mensatoris), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články