Foto: Unsplash

Polícia na sociálnych sieťach upozorňuje na nezodpovedných vodičov, ktorí používajú telefóny aj počas vedenia vozidla.

Rozvoj moderných technológií a mobilných zariadení nám síce v mnohom uľahčili každodenný život, no zároveň vytvorili veľmi populárny zlozvyk. Mnoho vodičov totiž stále používa telefóny aj počas jazdy, čím ohrozujú seba, ale tiež ostatných účastníkov cestnej premávky. Pravidelne na to upozorňuje aj polícia.

Vodič sa musí plne venovať jazde

Každý človek, ktorý úspešne získal vodičské oprávnenie, je dôkladne oboznámený s tým, že používanie mobilu počas jazdy je prísne zakázené. Ešte počas minulého roka sa zvýšili pokuty za tento priestupok a v blokovom konaní previnilcovi hrozí sankcia vo výške až 150 eur.

„Mať telefón v ruke počas šoférovania je neprístupné a trestné. Telefonovanie cez handsfree, čo je systém voľných rúk, je v aute v poriadku a povolené,uviedla vtedy pre Aktuality.sk Zuzana Eliášová, hovorkyňa MV SR. Ani to však mnohých nezodpovedných šoférov neodradilo, nakoľko sa s týmto neduhom stretávame vo veľkom aj dnes.

Len pred pár dňami zverejnila Polícia SR na svojom Facebooku video, v ktorom takpovediac nachytala niekoľkých šoférov s telefónom v ruke, respektíve pri uchu. Pod príspevkom sa rozprúdila diskusia, kde ľudia vyjadrovali svoje znepokojenie nad týmto negatívnym fenoménom, ale tiež na kompetentných smerovali rôzne otázky.

Jeden z komentujúcich sa napríklad opýtal, prečo policajti či taxikári počas vedenia vozidla môžu obsluhovať mobilné zariadenie. Ďalšieho zase zaujímalo, ako to je s navigáciou a telefónom, ktorý sa nachádza v držiaku. Môžeme v takomto prípade dané zariadenia používať?

Zákon v tomto prípade hovorí jasnou rečou. „Vodič nesmie počas vedenia vozidla držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie okrem použitia systému „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla,“ uvádza sa v zákone. Z toho vyplýva, že používanie telefónu je zakázané v akejkoľvek podobe, teda aj v prípade, že je v držiaku.

Foto: Unsplash

To isté platí aj o navigácii, ktorú si každý účastník cestnej premávky musí nastaviť pred jazdou a jej ďalšie používanie počas vedenia vozidla je zakázané. Ak sa pozrieme na výnimky, tie sú udelené iba policajnému zboru, hasičom, záchranárom, vojakom, horskej službe, SIS či iným bezpečnostným štátnym zložkám pri vykonávaní služobnej činnosti.

Ak sa teda pýtate, ako to je s taxikármi, tí podľa uvedeného zákona pod výnimku nespadajú a obsluhovanie mobilného zariadenia by mali logicky vykonávať iba v prípade, že je auto odstavené.

Uložiť článok

Najnovšie články