Foto: Nature.com

Vedcom sa poradil prevratný úspech. V umelej maternici sa im podarilo úspešne "vypestovať" jahňatá.

Vyzerá to, ako keby sme sa pozerali na sci-fi film. Hýbajúce sa jahňa v plastovom vreci, z ktorého trčia rúrky a hadice a cez ktoré prúdi výživový roztok. Avšak toto nie je vedecko-fantastický film, ale realita, ktorá môže v už blízkej budúcnosti zachrániť tisíce predčasne narodených detí po celom svete. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedcom sa už v apríli podaril takýto mimoriadne úspešný krok. Zobrali osem jahniat medzi 105. a 120. dňom vývinu, čo je ekvivalent 23. až 24. týždňa u ľudí a umiestnili ich do umelej maternice. Umelá maternica predstavuje utesnený sterilný vak naplnený roztokom, ktorý zastáva funkciu plodovej vody v maternici. Srdce jahňaťa je prepojené cez pupočnú šnúru na prístroj, ktorý reguluje okysličovanie krvi. Na schéme je znázornené, ako celý proces funguje.

Nature Communications

Jahňatá sa v umelých materniciach úspešne vyvíjali a iba po štyroch týždňoch ich mozog či pľúca dozreli do štádií, aké by mali mať v danom veku. Takisto sa im začala vytvárať vlna, otvorili oči a vyvinul sa u nich aj prehĺtací reflex. „Boli sme mimoriadne úspešní v nahradení prirodzených podmienok, aké panujú v skutočnej maternici,“ povedal Alan Flake, vedecký pracovník pre štúdium fetálnej chirurgie v detskej nemocnici vo Filadelfii, a ďalej dodáva: „jahňatá rástli úplne normálne. Mali dozreté pľúca a mozog. Vlastne boli vo všetkom zhodné tomu, ako keby rástli v maternici matky.

Umelá maternica

Umelá maternica môže časom zachrániť množstvo predčasne narodených detí.https://www.STARTITUP.sk/ Credit: The Verge

Posted by Startitup on Mittwoch, 26. April 2017

Rovnaký výsledok sa podaril aj ďalšiemu tímu výskumníkov. Nové technológie, ktoré boli použité, tak dávajú nádej predčasne narodeným bábätkám, ktoré majú malú pravdepodobnosť prežitia a napríklad v Spojených štátoch amerických je práve narodenie detí pred 25. týždňom hlavnou príčinou detskej úmrtnosti. Nový experiment však ponúka alternatívu a novú cestu, ktorou by sa mohlo zdravotníctvo uberať.

Tieto deti naliehavo potrebujú premostenie medzi maternicou matky a vonkajším svetom,tvrdí Alan Flake. Práve to, že sa rovnaká prelomová vec podarila obom vedeckým tímom, je veľmi významné. Doteraz vedci dokázali udržať jahňa pri živote v umelom lone len 60 hodín. S novými technológiami však bol celý proces značne zlepšený.

Je jasné, že jahňa nie je dieťa. Pupočné cievy sú u detí iné ako u jahniat a sú tu aj iné odlišnosti, napríklad vo veľkosti vývinu plodu. Avšak ak všetko pôjde podľa plánov, vedci dúfajú, že by mohli toto zariadenie otestovať na predčasne narodených deťoch už o tri alebo maximálne päť rokov.

Pozri aj: Kryonika sa stáva realitou: V Číne zmrazili prvú ženu, ktorá zomrela na rakovinu pľúc. Vedci ju chcú v budúcnosti znova oživiť

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články