Foto: Facebook/ Information technology

Čína napreduje míľovými krokmi aj vo vede.

Ľudstvo sa nesmrteľnosťou zaoberá už dlhé roky. V minulosti to boli prevažne elixíry, ktoré vám mali zaručiť večný život, no a dnes v časoch vyspelých technológií sa vďaka bioinžinierstvu posúvame smerom ku kryonike, ktorá má byť našou záchranou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Možno ste si už aj vy niekedy povedali, že sa teraz nechcete popasovať s problémom, ktorý máte a radšej necháte svoje „budúce ja“, nech sa s tým potrápi. Takisto zrejme uvažovali aj vedci, ktorí s myšlienkou kryoniky, teda zmrazovania ľudí, prišli. Je to veda, ktorá sa zaoberá uchovávaním ľudských tiel v pôvodnom stave pomocou chladu, s nádejou, že v budúcnosti bude možné rozmraziť a vyliečiť pacientov trpiacich v súčasnosti nevyliečiteľnými chorobami.

Cryonics case highlights ethical puzzles of technology

The science of cryonics is in the spotlight after a 14-year-old…

Posted by FPS Air Compressors Ltd on Monday, 21 November 2016

 

Základným problémom kryoniky je skutočnosť, že pri prudkom zmrazení sa z ľudských buniek vylučuje voda a tvoria sa kryštály ľadu. V takomto prípade sa bunky poškodzujú, čo má na organizmus fatálny vplyv. Preto sa zatiaľ spoločnosti venujúce sa kryonike rozhodli používať metódu vitrifikácie. Pri nej sa voda v ľudskom organizme nahradzuje akousi nemrznúcou zmesou, takzvaným kryoprotektantom.

Napriek skepticizmu mnohých ľudí sa tento krok konečne podaril. Výskumníci totiž po prvýkrát v Číne kryogenicky zmrazili ženu. Zhan Wenlian vo veku 49 rokov zomrela na rakovinu pľúc. Už počas života sa spolu s manželom rozhodli darovať svoje telá na vedecké výskumy a myšlienke kryoniky boli obaja naklonení. Podľa manžela je teraz šanca, že raz bude môcť jeho žena dožiť svoj život.

Posted by Cryonics Chile on Friday, 18 August 2017

 

Pri kryonike je dôležité načasovanie. Zhan preto zamrazili okamžite, ako jej prestalo biť srdce. Zamrazenie však nie je to najsprávnejšie slovo, keďže jej telo bolo ponorené do 2 000 litrov tekutého dusíka, ktorý jej telo udržiava až pri teplote mínus 196 stupňov Celzia. Hoci sa zatiaľ nikomu nepodarilo úspešne oživiť takto zmrazeného človeka, Čína napreduje míľovými krokmi a možno sa čoskoro dočkáme veľkého objavu, ktorý kryoniku posunie o ďalší krok vpred.

Pozri aj: Vedci spozorovali na Marse intenzívne snehové búrky. Sneh je však úplne iný, na aký sme zvyknutí na Zemi

futurism.com
Uložiť článok

Najnovšie články