Foto: Yukonská vláda

Objav už bol označený za najdôležitejší v paleontológii v Severnej Amerike.

Pred vyše 30-tisíc rokmi sa odohrala smutná udalosť. Mláďa srsnatého mamuta putovalo spolu so svojou matkou po kanadskom Yukone. Mláďa, ktoré malo niečo vyše mesiaca, sa však nedržalo úplne svojej matky a skončilo uviaznuté v blate, kde sa potopilo a uhynulo. Odohraná tragédia mláďaťa však dnes teší paleontológov z fantastického objavu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Mladý baník sa prekopával pôdou na severe kanadského permafrostu, keď odrazu narazil na niečo neočakávané. CBC News píše, že baník okamžite zavolal svojho šéfa a spolu kontaktovali úrady. Tie sa nestačili čudovať, čo muž hľadajúci zlato objavil.

Najdôležitejší objav

Doktor Grant Zazula, paleontológ Yukonskej vlády povedal, že baník učinil „najdôležitejší objav v paleontológii v Severnej Amerike,informoval The Weather Channel.

Mamutie mláďa bolo objavené v oblasti Trʼondëk Hwëchʼin obývanej pôvodnými obyvateľmi. Dostal pomenovanie Nun cho ga, čo v jazyku Hän, ktorým sa v oblasti rozpráva, znamená „veľké zviera“. Predpokladá sa, že mláďa bola samica.

Nun cho ga zomrela a následne zamrzla v permafroste počas doby ľadovej pred viac ako 30-tisíc rokmi, uvádza sa v tlačovej správe. V tom čase sa po Yukone pohybovali spolu so srstnatými mamutmi aj jaskynné levy či obrovské stepné bizóny.

Neporušené orgány

Profesor Dan Shugar z univerzity v Galgary, ktorý pomáhal vykopať mamuta povedal, že to bola „najvzrušujúcejšia vedecká udalosť, akej sa kedy zúčastnil„. Opísal tiež, ako dokonale sa mláďa zachovalo. Malo neporušené nechty, kožu, srsť, chobot a dokonca aj črevá, pričom v nich našli posledné zvyšky trávy.

Foto: Yukonská vláda

Yukon je zásobárňou fosílii z doby ľadovej, avšak nájsť takto dobre zachované telo je raritou. „Ako paleontológ doby ľadovej bolo jedným z mojich celoživotných snov stretnúť sa s mamutom a tento sen sa mi dnes splnil. Nun cho ga je krásna a jedno najuveriteľnejších mumifikovaných zvierat z doby ľadovej, aké kedy na svete objavili,“ uviedol.

Mamut srstnatý dosahoval veľkosť ako slon africký. Vyhynul asi pred 4-tisíc rokmi. Prví ľudia ho lovili kvôli potrave a kosti a kly používali na výrobu nástrojov, ale aj na praveké umenie. Vedci sa ale nevedia zhodnúť, či k vyhubeniu došlo kvôli lovu, alebo kvôli klimatickej zmene.