V Tanzánii, v oblasti Olduvai Gorge, objavili archeológovia rozsiahly súbor kostných nástrojov, ktoré sa považujú za vyrobené a používané našimi predkami – hominidmi rodu Homo habilis.
Tento objav zásadne mení naše doterajšie poznatky o vývoji nástrojov z kostí, ktoré sú oveľa staršie, než sa doteraz predpokladalo. Ako informuje Science Alert, kultúra Oldowan, ktorá bola zodpovedná za výrobu týchto kostných artefaktov, bola už známa svojím používaním kamenných nástrojov pochádzajúcich až z obdobia pred 2,5 milióna rokov.
Kostné nástroje staré 1,5 milióna rokov
Nové nálezy ukazujú, že ich technologické schopnosti boli omnoho zložitejšie, pokročilejšie a sofistikovanejšie, než sa doteraz predpokladalo. Niektoré z týchto nástrojov sú vystavené v Laboratóriu pleistocénnej archeológie španielskej národnej výskumnej rady (CSIC). Archeológ Ignacio de la Torre, ktorý sa podieľal na objave, vysvetľuje: „Tento objav nás vedie k presvedčeniu, že naši predkovia výrazne rozšírili svoje technologické možnosti, ktoré doteraz boli obmedzené na výrobu kamenných artefaktov, a začali využívať nové suroviny pri výrobe nástrojov.“
Vývoj nástrojovej technológie a ľudská evolúcia
Tento technologický pokrok naznačuje, že tieto hominidy mali lepšie kognitívne schopnosti a mentálne vzory, čo im umožnilo preniesť inováciu z kamenných nástrojov na výrobu nástrojov z kostí. Výroba nástrojov je považovaná za kľúčový krok v ľudskej evolúcii. Prvotné kamenné nástroje sa považujú za výtvor starších kultúr než náš rod Homo a slúžili na získavanie mäsa a kostnej drene, čo mohlo zohrávať zásadnú úlohu v našom evolučnom úspechu.
Archeologické nálezy naznačujú, že raní ľudia dokázali vyrábať nástroje z kostí zvierat, ktoré konzumovali. Avšak dôkazy o tomto druhu technológie boli až doteraz veľmi zriedkavé, a väčšina z nich pochádzala z európskych lokalít, ktoré sú staré len 400-tisíc až 250-tisíc rokov.
Archeologické nálezy v Olduvai Gorge
Medzi rokmi 2015 a 2022 sa vykonávali archeologické výskumy v Olduvai Gorge, kde kultúra Oldowan existovala od približne 2,6 milióna do 1,5 milióna rokov. Okrem tisícov kamenných artefaktov sa medzi nálezmi nachádzali aj kosti. Až keď archeológovia podrobne preskúmali niektoré z týchto kostí z vrstvy datovanej na 1,5 milióna rokov, zostali ohromení.
Na 27 kostiach našli známky úmyselnej úpravy: boli zlomené a opracované (tvarované) na ostré a odolné nástroje. Tento objav naznačuje, že výroba kostných nástrojov mohla zohrávať dôležitú úlohu pri technologickom prechode z kultúry Oldowan na kultúru Acheulean, ktorá sa začala pred približne 1,7 milióna rokmi a trvala až do 150-tisíc rokov pred naším letopočtom.
Využívali kosti slonov a hrochov
Tieto nástroje sú prevažne vyrobené z kostí slonov a hrochov. Hoci nie je úplne jasné, na čo sa tieto nástroje používali, výskumníci sa domnievajú, že mohli slúžiť na porciovanie mäsa. V priebehu času však mohli byť nahradené efektívnejšími kamennými nástrojmi.
Ako sa technológia výroby kostných nástrojov mohla vyvinúť, rozšíriť alebo zaniknúť predtým, než sa opäť objavila o milióny rokov neskôr na inom mieste, to zostáva nejasné. Viac odpovedí nám možno poskytnú budúce vykopávky.
Tento objav ukazuje, že naši predkovia mali oveľa vyspelejšiu technologickú zručnosť, než sme si doteraz mysleli. Ich schopnosť vyrábať kostné nástroje pred 1,5 milióna rokmi naznačuje, že už v tej dobe mali pokročilé kognitívne schopnosti, ktoré prispeli k rozvoju ich správania, nástrojov a kultúry. Ako dodáva de la Torre: „Táto inovácia mohla mať zásadný vplyv na zložitosť správania našich predkov vrátane zlepšenia kognitívnych schopností, tvorby nástrojov a získavania surovín.“
Nahlásiť chybu v článku