Foto: Lívia Pavlíková - kandidátka č. 14 - Republika/Profimedia (ilustračná)

Voľby do europarlamentu sú tu už o pár dní.

8. júna 2024 sa na Slovensku budú konať v poradí už piate voľby do Európskeho parlamentu. Tieto voľby sú u nás charakteristické nízkou účasťou, minulé voľby prišlo k urnám iba 22 % voličov, čo bola aj tak najvyššia účasť v histórii eurovolieb na Slovensku. 

Možno aj pre nízku účasť mnohé strany dúfajú, že ak sa im podarí osloviť voliča, tak majú šancu dostať sa až do Bruselu. Pravdou ale je, že uspieť sa aj tak historicky darí tým stranám, ktoré sa dostávajú do parlamentu aj v domácej politike.

Všetci voliči by už mali mať v schránkach distribuovaný oznam o mieste a čase konania volieb a tiež „Zoznam zaregistrovaných kandidátov — Voľby do Európskeho parlamentu“.

Volič vhodí do hlasovacej urny vybranú stranu, pričom môže zakrúžkovať najviac dvoch kandidátov, ktorým chce dať preferenčné hlasy. My sme sa rozhodli prejsť všetkých kandidátov v najbližších voľbách a v článku vypichnúť mená, ktoré nám „udreli do očí“. Taktiež sme si všímali aj jednotlivé profesie či zamestnania, ktoré kandidáti zverejnili a tie najzaujímavejšie vám prinášame.

Zoznam strán kandidujúcich vo voľbách do Európskeho parlamentu:

1. Slovenský patriot
2. My Slovensko
3. Demokrati
4. Maďarská aliancia
5. SDKÚ-DS – Slovenská demokratická a kresťanská únia Demokratická strana
6. Spájame občanov Slovenska
7. Pirátska strana Slovensko
8. Spoločne občania Slovenska
9. Socialisti.sk
10. Slovenská národná strana
11. Republika
12. Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku
13. Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota
14. Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko
15. Zdravý rozum
16. Komunistická strana Slovenska
17. Kresťanská únia
18. Smer – Sociálna demokracia
19. Kresťanskodemokratické hnutie
20. Sloboda a solidarita
21. Progresívne Slovensko
22. Slovensko, Za ľudí
23. Hlas – Sociálna demokracia
24. Volt Slovensko

Kontroverzní kandidáti

Pri listovaní kandidátok a hľadaní politikov sa zastavíme hneď pri prvej strane – Slovenský patriot. Na jej čele vidíme Miroslava Radačovského, ktorý nedávno v europarlamente vypustil živú holubicu. V roku 2019 kandidoval za stranu ĽSNS a do Bruselu sa dostal ako nestraník, pričom krátko po zvolení sa od strany dištancoval a vznikla strana Slovenský patriot, na ktorej čele stojí. Druhé miesto na kandidátke obsadzuje jeho syn. Na kandidátke nájdeme aj Helenu Mezenskú, ktorá v minulosti chcela vyčistiť národnú radu pomocou prútika, či tvrdila, že verí v teleportáciu a telepatiu.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články