Foto: Internet Archive Book Images, No restrictions, via Wikimedia Commons/ Internet Archive Book Images, No restrictions, via Wikimedia Commons

Predstavte si, že by ste sa nedokázali hýbať, dokonca ani hovoriť.

Z jednej minúty na druhú môže človeka zasiahnuť ochorenie, ktoré mu obráti naruby celý život. Môže napríklad upadnúť do katatonického stavu, následkom čoho nedokáže hovoriť, hýbať sa či jesť. Stále však dokáže cítiť a uvažovať. Nad čím premýšľa človek paralyzovaný katatóniou?

Článok pokračuje pod videom ↓

Pacient sa nehýbe aj niekoľko dní, či dokonca mesiacov

Psychiatri sa z času na čas stretnú s pacientom, ktorý len nehybne sedí. Ak mu zdvihnú ruku, tá ostane v takej polohe, do akej ju dali. Pacient nehovorí, môže sa dokonca stať, že niekoľko dní nejedol a nepil. Tomuto stavu sa hovorí katatónia. Ako píše portál Science Alert, je to ojedinelé mentálne ochorenie. Jeho symptómy môžu pretrvávať niekoľko hodín, ale aj celé týždne, mesiace, ba dokonca aj roky. U niektorých ľudí sa tento stav môže v priebehu života objaviť aj viackrát.

Práca s katatonickým pacientom nie je jednoduchá a aj lekári sa neraz zaoberajú myšlienkou, nad čím taký človek premýšľa a či vôbec. Ak sa človek nehýbe a ani nerozpráva, je ľahké predpokladať, že ani nepremýšľa. Opak je však pravdou. Ľudia trpiaci katatóniou často neskôr udávajú, že ich v tomto stave trápi silný pocit úzkosti a majú pocit, že ich všetok ten strach prevalcuje.

Katatonický pacient Foto: ункноњн, Public domain, via Wikimedia Commons

V rámci štúdie, ktorej výsledky boli publikované v časopise Frontiers in Psychiatry, skúmali jej autori stovky pacientov trpiacich katatóniou. Ukázalo sa, že len málo pacientov dokáže hovoriť o tom, čo v stave katatónie prežívali. Jeden z dôvodov je fakt, že si to nepamätajú. Tí, čo si na daný stav dokážu spomenúť, hovoria, že boli plní hrôzy.

Uvedomujú si strach a bolesť

Niektorí si uvedomovali bolesť, ktorú pociťovali kvôli tomu, že boli dlho v strnulom stave, nedokázali sa však hýbať a od bolesti si uľaviť (skúste dvihnúť ruku pred seba a držať ju tak hodiny). Bizarné je, že niektorí ľudia veria, že majú pre svoj katatonický stav racionálne vysvetlenie.

Jeden muž bol napríklad nájdený kľačiac na zemi s čelom na podlahe. Žiadal lekárov, aby mu skontrolovali krk, obýval sa, že nehybnosťou si zachraňuje život. Bál sa totiž, že ak sa pohne, odpadne mu hlava. V iných prípadoch zas ľuďom rozkazovali halucinácie. Jeden z pacientov napríklad vďaka halucinácii veril, že ak sa pohne, exploduje mu hlava. Ďalší zas veril, že samotný Boh mu prikazuje, aby nejedol a nepil.

Do dnešného dňa je katatónia pre mnohých odborníkov záhadou a majú viac otázok ako odpovedí. Aj keď pochopenie katatonických pacientov nezaručí, že sa podarí nájsť zázračný liek, môže odborníkom pomôcť aspoň v tom, aby dokázali takýmto pacientom prejaviť o niečo viac empatie.

Uložiť článok

Najnovšie články