Foto: Unsplash / Flickr (Paul Keller)

Doma môžete mať pokojne aj celé stádo talianskych divokých kôz. Stačí si podať žiadosť.

Alicudi je najmenším a najzápadnejším zo siedmich Liparských ostrovov. Sicílsku idylku ale napodiv narúšajú zvuky prírody, presnejšie, zvuky mékania, ktoré sa rozlieha od vrcholu sopky takmer až k pobrežiu Talianska. Ľudia na ostrove čelia neobyčajnému problému – namiesto komárov či kobyliek totiž bojujú so zamorením divokých kôz. Ako informuje The Guardian, starosta Riccardo Gullo ale teraz prišiel s jednoduchým riešením. 

Ak Holandsko a jeho 22 miliónov bicyklov a 18 miliónov rezidentov nazývame krajinou bicyklov, ako pristupovať k ostrovu, kde je približne 6 kôz na jedného občana? Práve to sa pýtajú obyvatelia sicílskeho ostrova Alicudi, na ktorom sa kozy vymkli spod kontroly. Divoké kozy boli kedysi harmonickými osadníkmi tohto ostrova a jeho strmých útesov, no v posledných rokoch sa vďaka svojmu obrovskému počtu v meste a prístave stali väčšou turistickou atrakciou než sopka, na ktorej celý ostrov leží.  

„Adoptuj si kozu“

Starosta ostrova Riccardo Gullo však nezostáva nečinný. Zvieratá nechce strieľať ani kastrovať, a preto miesto toho založil iniciatívu “adoptuj si kozu”, v ktorej ponúka ľuďom z celého sveta kozu zadarmo ako snahu o riešenie nekontrolovateľných stád divokého dobytka.

Kozy si môžete adoptovať napríklad ak chcete vyrábať syr ricotta, ako to urobil jeden z farmárov z vedľajšieho ostrova. Ten si chce vziať hneď niekoľko kusov. Koza však nemusí byť len užitočným dobytkom. Gullo sa nebráni ani tomu, aby si ju ľudia brali ako zvieratko na psychickú podporu či domáceho miláčika.

“Absolútne nechcem ani len uvažovať o utratení, preto podporujeme myšlienku odovzdať zvieratá ďalej. Každý môže o kozu požiadať, nemusí to byť farmár a neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa počtu,” vysvetlil starosta.

Ak by ste mali o taliansku divokú kozu záujem aj vy, možnosť podať si žiadosť máte až do 10. apríla

Uložiť článok

Najnovšie články