nationalgeographic.com

Radi cestujete a lákajú vás miesta, ktoré doslova dýchajú históriou? Potom je tento rebríček pre vás ako stvorený.

Možno sme z toho už väčšina vyrástli, no niektorí z nás ešte občas určite radi zatvoria oči, povolia uzdu fantázii a nechajú uniesť kamsi do časov dávno minulých. Do časov, kedy sa žilo v hradoch a zámkoch, ženy chodili vždy elegantne upravené a muži – to boli samí hrdinovia, ktorí kde-tu zachránili princeznú či oslobodili mesto od draka. No dobre, trochu sme sa možno nechali uniesť aj my… Nič to ale nemení na tom, že sme mnohí z nás chceli zažiť tie časy aspoň na chvíľu a vyskúšať život, akým sa kedysi žilo na hradoch. Vedeli ste, koľko nádherných hradov a zámkov máme v Európe? National Geographic zostavili rebríček 10 najkrajších hradov Európy. Nájdeme tam aj niečo zo Slovenska?

Zámok Neuschwanstein, Bavorsko, Nemecko

theactivetimes.com

Na hrad Neuschwanstein sa chodí pozrieť milión návštevníkov ročne, niektorí možno aj preto, lebo ním bol inšpirovaný hrad Popolušky vo Walt Disney. Hrad Neuschwanstein bol úkrytom nemeckého kráľa Ľudovíta II. Bavorského, ktorého uchvátila hudba Richarda Wagnera. Hrad dýcha honosnou zlatou výzdobou, nádhernými rezbárskymi kúskami či ožívajúcimi nástennými maľbami. Krása hradu vynikne najmä na jeseň, kedy je obklopený farebnými tancujúcimi stromami.

Hrad Bran, Brašov, Rumunsko

yourlifechoices.com.au

Jemne osvetlené chodby a hrad zahalený do mýtov o slávnom Drakulovi láka každoročne nespočetné množsto zvedavcov. Ešte ste ho nenavštívili? Vyberte sa do tajomnej Transylvánie navštíviť túto rumunsku pamiatku týčiacu sa na kopci uprostred hlbokých lesov.

Zámok Chambord, Loir-et-Cher, Francúzsko

pixabay.com

Zámok Chambord v údolí rieky Loira v prírodnej rezervácii je príkladom charakteristickej francúzskej renesancie a vznešenosti. Má už nejaké tie roky, bol postavený v roku 1519 Františkom I. a slúžiť mal ako lovecké sídlo. Pre verejnosť je prístupných 100 izieb zo 440 a milovníci umenia si prídu na svoje pri mnohých úchvatných kúskoch, ktoré údajne navrhol Leonardo da Vinci.

Zámok Moszna, Poľsko

pixabay.com

Ako má rok 365 dní, tak má aj poľský Zámok Moszna 365 izieb, ktoré zvonku chráni 99 veží. Zámok bol pôvodne navrhnutý v barokovom slohu, neskôr k nemu však boli pridané neo-gotické či neo-renesančné prvky. Moszna vynikne najviac v noci, kedy sa odráža v mesačnom svite v jazierku. Chvíľu bol zámok sídlom sovietskej armády, dnes tu však narazíte na umelecké výstavy či vystúpenia komornej hudby.

Hrad Leeds, Kent, Anglicko

pixabay.com

Čo robí Hrad Leeds výnmočným? Napríklad to, že leží na dvoch ostrovčekoch uprostred jazera. Akonáhle doň vstúpite, opantá vás romantikou. Užiť si tu môžete rôzne kultúrne podujatia a vybrať sa do jednej z troch reštaurácií, prípadne sa stratiť v bludisku zo stromov tisu.

Pražský hrad, Praha, Česká republika

pixabay.com

Pražský hrad, ktorý už zrejme navštívili mnohí z nás, si návštevníkov získa najmä gotickou Katedrálou svätého Víta, kde boli kedysi korunovaní českí králi a kráľovné. Vedeli ste, že je Pražský hrad jedným z najväčších hradných komplexov na svete s rozlohou, ktorú by sme mohli prirovnať ku siedmym futbalovým ihriskám?

Palác Pelacio de Pena, Sintra, Portugalsko

pixabay.com

Ak je jasný deň, farbami hýriaci Palác Pelacio de Pena v Portugalsku je dokonca vidieť z  mesta Lisbon. Nečudujeme sa, že rozprávkar Hans Christian Andersen označil toto miesto za najkrajšie v Portugalsku. Je to jedinečný palác v južnej Európe, ktorý si určite získa každého návštevníka svojou originalitou.

Bojnický zámok, Bojnice, Slovensko

pixabay.com

Čakali ste to? Veď to bolo jasné! Medzi najkrajšími hradmi a zámkami Európy samozrejme nesmie chýbať ani náš Bojnický zámok. Nájde sa medzi nami azda niekto, kto ho ešte nenavštívil? Zámok bol postavený v 12. storočí a je známy napríklad aj každoročným Medzinárodným festivalom duchov a strašidiel, ktorý sa bude opäť čoskoro konať.

Pevnosť Segovia, Segovia, Španielsko

pixabay.com

Pevnosť Segovia v Španielsku vynikne najviac zaliata poslednými slnečnými lúčmi pri západe slnka. Pevnosť pôvodne slúžila najmä na obranu, jej krásu si ale užili aj králi, neskôr bola sídlom štátnej väznice. Poznať ju môžete napríklad aj zo staršieho filmu Camelot (1967).

Budínsky hrad, Budapešť, Maďarsko

pixabay.com

Viacerým z nás bude známy aj Budínsky hrad, ktorý sa hrdo pýši u našich maďarských susedov. Hrad, postavený v 13. storočí, však mnohým hrad nepripomína, je tak trochu atypický. Z Budínskeho hradu týčiaceho sa nad Dunajom je nádherný výhľad na mesto či úchvatný Reťazový most.

Pozri aj: Spišský hrad, či hrad Beckov. Takto by vyzerali niektoré slovenské hrady po rekonštrukcii do ich historickej podoby

interez.sk (Michaela), nationalgeographic.com
Uložiť článok

Najnovšie články