Ilustračné fotografia, Foto: Unsplash

Náhorná plošina Dome A patrí k najnehostinnejším a najodľahlejším miestam na našej planéte.

Vedci hľadali najideálnejšie miesto na pozorovanie nočnej oblohy, ktoré by ponúkalo ten najdetailnejší a najmenej rušený pohľad na hviezdy. Takéto miesto aj našli, s výsledkom však už tak spokojní nie sú. Využiteľnosť lokality je poriadnou výzvou. Ide o jedno z najnehostinnejších, najchladnejších a najodľahlejších miest na Zemi.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ponúka najnerušivejší pohľad na nočnú hviezdu oblohu, avšak z pohľadu jeho využitia predstavuje obrovskú výzvu. Medzinárodný vedecký tím pod vedením odborníkov z univerzity v Britskej Kolumbii hľadal po celom svete najideálnejšie miesto na pozorovanie nočnej oblohy. Tým miestom sa stala náhorná plošina Dome A, informujú v tlačovej správe kanadskej univerzity.

Na konci sveta

Dome A sa nachádza vo vnútrozemí východnej Antarktídy. Je 60 km dlhá, 10 km široká a od najbližšieho pobrežia vzdialená 1 200 km. Satelitné merania namerali v oblasti teplotné rekordy siahajúce k hranici -94°C. Okrem toho je náhorná plošina jedným z najsuchších miest na Zemi, kde priemerné ročné zrážky nepresahujú ani 10 mm. Nehostinné podmienky však vynahrádza mimoriadny potenciál v oblasti vesmírneho výskumu.

„Vesmírny teleskop nachádzajúci sa na náhornej plošine Dome A by prekonal podobné zariadenie nachádzajúce sa na ktoromkoľvek inom mieste našej planéty,“ hovorí spoluautor výskumu Paul Hickson.

Najideálnejšie podmienky

Astronómovia to totiž pri svojich pozorovaniach z povrchu Zeme nemajú ani so súčasnou modernou technikou jednoduché. Kvalitu obrazu totiž narúšajú prirodzené pohyby a vlastnosti atmosféry.

„Kombinácia vysokej nadmorskej výšky, nízkych teplôt, dlhých období nepretržitej tmy a mimoriadne stabilnej atmosféry robí z náhornej plošiny Dome A veľmi atraktívnu lokalitu pre astronomický výskum,“ vysvetľuje Hickson. Jednou z hlavných výhod je tiež tenšia hraničná vrstva atmosféry nad antarktickou hraničnou plošinou.

Ilustračné fotografia, Foto: Unsplash

Najvýkonnejšie teleskopy na svete sa nachádzajú v oblasti rovníka, v Čile a na Havaji. Vedci dlho vedeli, že podmienky na Antarktíde sú priaznivejšie, nepoznali však konkrétnu najideálnejšiu lokalitu. K dokonalejšiemu astronomickému výskumu však vedci nie sú o nič bližšie ako doposiaľ. Vybudovanie veľkého teleskopu uprostred antarktickej náhornej plošiny by bolo technicky, finančne a logisticky mimoriadne náročné.

Uložiť článok

Najnovšie články