Foto: wikimedia.org (Clément Bardot)

NASA chce zachrániť planétu. Plánuje "odstaviť" Yellowstonský stratovulkán.

Yellowstonský národný park ukrýva vo svojich útrobách najväčší stratovulkán Severnej Ameriky známy ako Yellowstonská kaldera, ktorý za posledné dve milióny rokov vybuchol ohromnou silou už niekoľkokrát. I keď sú šance na ďalšiu podobnú katastrofu v súčasnosti malé, keby sa tak stalo, malo by to priam apokalyptické následky na celú planétu. NASA sa práve preto rozhodla pre odvážny plán, ktorý má zachrániť ľudstvo pred katastrofou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Yellowstonský stratovulkán je stále aktívnou sopkou, ktorá sa môže kedykoľvek prihlásiť opäť k slovu a na svete spôsobiť hotovú katastrofu. Pravdou je, že šanca výbuchu v tieto dni je momentálne rovná asi 1:730 000. Napriek tomu americké úrady túto pravdepodobnosť na ľahkú váhu neberú. Uvedomujú si totiž silu najväčšieho stratovulkánu Severnej Ameriky. Obrovský výbuch Yellowstonu by totiž nezničil len USA. Explózia a jej následky by zničilo väčšinu svetového poľnohospodárstva, svetovú ekonomiku a planétu by to stálo milióny ľudských životov.

Foto: pixabay.com

Práve preto sa Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pohráva s veľmi perspektívnou myšlienkou, ako ľudstvo ochrániť pred obrovskou katastrofou. Do Yellowstonského stratovulkánu chcú navŕtať dieru, ktorá by ochladila magmatický krb, čím by sa eliminovalo riziko akejkoľvek erupcie. Tá totiž vzniká práve pri vysokej teplote v magmatickom krbe, ktorá roztaví horniny a v epicentre sopky vytvorí neudržateľný tlak.

Foto: wikimedia.org (Kbh3rd)

NASA tvrdí, že magmatický krb Yellowstonu stačí ochladiť o 35%. Toto číslo zabezpečí pred obrovskou sopečnou erupciou bezpečnosť nielen USA, ale celej planéte. Proces chladenia chcú pritom urýchliť i veľkým množstvom vody. Celý projekt by USA stál asi 3,5 miliardy amerických dolárov, čo vôbec nie je privysoká cena za záchranu našej planéty. Geotermálnu energiu, ktorá by z vrtu unikala, by pritom Spojené štáty mohli, podobne ako Island, vo veľkom využiť v hospodárstve.

Foto: wikimedia.org (Domenico Salvagnin)

Projekt vrtu do Yellowstonského supervulkánu znie síce dosť futuristicky, nereálny ale nie je. Ak sa však NASA pustí do jeho realizácie, nikdy sa nedozvieme, či plán skutočne vyšiel. Ochladenie magmy na požadovanú bezpečnú teplotu totiž môže trvať i tisícky rokov.

Pozri aj: Zabila desiatky miliónov ľudí a zmenila klímu na celej planéte. Výbuch sopky Tambora v roku 1815 bolo počuť na 2600 kilometrov ďaleko

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články