Foto: MovieStillsDB

Pripomeňme si v dnešné smútočné výročie výborného herca a veľkého človeka, Alana Rickmana.

Dnes je to presne päť rokov odo dňa, kedy náš svet opustil predstaviteľ jednej z najobľúbenejších postáv z čarodejníckeho sveta Harryho Pottera. Alana Rickmana v úlohe Severusa Snapa si obľúbili fanúšikovia z celého sveta. Pripomeňme si niekoľko výnimočných detailov, ktoré vás presvedčia o tom, že nebol iba skvelým hercom, ale aj človekom. 

Na úvod musíme dodať, že okrem účinkovania v Harrym Potterovi stvárnil Rickman množstvo ďalších skvelých úloh. Jeho meno sa však najdlhšie obdobie spájalo práve s postavou Snapa, ktorú aj keď ste možno v začiatkoch nemuseli, postupne si vás získala. Práve Severus Snape bol jednou z najkomplexnejších postáv, ktorej príbeh sa zaryl do srdca nejednému divákovi. A to aj vďaka hereckému prevedeniu samotného Rickmana.

V roku 2016 nás táto osobnosť, ktorá si získala nielen divákov, ale aj svojich hereckých kolegov či samotnú Potterovu autorku J.K. Rowling, opustila v dôsledku vážnej choroby. Pozrime sa na niekoľko zaujímavých momentov z jeho života aj nakrúcania ságy, ktoré ste (možno) netušili a zaspomínajme si tak na Alana Rickmana.

Prečo práve Severus?

Fanúšikovia ságy Harry Potter sú dodnes nadšení, keď autorka jej knižnej predlohy prezradí nejaké tajomstvo. V jednom zo svojich príspevkov na Twitteri ozrejmila, prečo sa postava profesora obrany proti čiernej mágii volá tak, ako sa volá.

Pôvod jeho mena siaha do Claphamu na juhozápade Londýna, kde Rowling v minulosti pracovala. Každý deň chodievala okolo tejto uličky, s príznačným názvom Severus. Spojitosť si však podľa jej slov všimla až neskôr, keď sa sem po čase vrátila a uvedomila si, že sa jej tento nápis natoľko vryl do pamäti, že sa podľa neho volá jedna z najdôležitejších postáv už jej dopísaných kníh.

Poznal najväčšie tajomstvá ságy

O tom, že bol Alan Rickman skutočne dobrým človekom, svedčí aj vzťah, ktorý sa medzi ním a Rowling vybudoval. Postava Severusa Snapa prešla v priebehu jednotlivých častí mnohými zmenami a predovšetkým sa pred čitateľmi a divákmi odkrývali skryté tajomstvá, ktoré sme o ňom netušili.

Možno aj vďaka nim si Snapa obľúbilo toľko fanúšikov. Rickman sa však v začiatkoch potreboval vžiť do svojej postavy a spoznať jej myslenie, aby pochopil dôvody, prečo robí to, čo robí. Tu treba podotknúť, že keď s nakrúcaním ságy začali, boli uvedené iba prvé štyri knihy, preto nikto z hercov ani štábu netušil, čo bude čakať hrdinov Harryho Pottera ďalej.

Fanúšikovia však vedeli, že Alanovi pri tejto príležitosti Rowling zverila tajomstvo, o ktorom netušil absolútne nikto. Po jeho smrti sa jej práve na toto opýtal jeden z fanúšikov na Twitteri, ktorému táto otázka dlho vŕtala v hlave. J.K. Rowling tak konečne odhalila dlhoročné tajomstvo, ktoré si Rickman uchoval navždy pre seba. Na začiatkoch nakrúcania mu vysvetlila, čo sa ukrýva za slovom “vždy,” ktoré sa stalo pre túto postavu symbolickým.

Rowling pred ním nechcela mať žiadne tajomstvá, čo sa týkalo postavy, ktorú stvárňoval, a preto vedel dopredu aj o tom, že jeho postava zomrie.

Listy, ktoré dojali tisíce fanúšikov

Keď sa po smrti Alana Rickmana dostala medzi fanúšikov informácia, že sa objavila korešpondencia medzi ním a jeho hereckými kolegami z Harryho Pottera, vypukol ošiaľ. Potvrdili totiž, že bol skutočne výnimočným človekom, ktorý mal rád ľudí vo svojom okolí a aj oni mali radi jeho. Nie iba ako herca, ktorý ich mnoho naučil, ale predovšetkým ako osobnosť.

Nechýba medzi nimi dojemné prianie k Vianociam od mladého Daniela Radcliffa, v ktorom odkazuje na jednu z divadelných hier, v ktorej Alan hral a Daniel sa bol na ňu pozrieť. V krátkom texte mu napísal, že bol fantastický a praje mu šťastné a veselé Vianoce.

Osudová svadba po 40 rokoch

Čo sa týka súkromného života Alana Rickmana, oženil sa iba rok pred svojou smrťou. Treba však podotknúť, že doslova sa láskou jeho života stala Rima Horton, s ktorou sa spoznali už počas štúdia, keď mal Alan iba 19 rokov.

Prežili teda spoločne dlhé desiatky rokov až sa rozhodli svoj vzťah spečatiť tajnou svadbou, na ktorej boli prítomní iba oni dvaja. Podľa Rickmana práve to bolo na celej tejto udalosti najčarovnejšie. Ako informoval portál GoSocial, ich vzťah bol natoľko pevný, že Alan dokázal rešpektovať želanie svojej priateľky, a tak nikdy nemali žiadne deti.

O postave Snapa sa rozhovoril až po desiatich rokoch

Alan Rickman toho počas nakrúcania Harryho Pottera médiám o svojej úlohe (alebo celkovo) veľa nenahovoril. Dávame preto do pozornosti video z roku 2011, ktoré uverejnilo štúdio Warner Bros Pictures. Ak ste ho prehliadli, určite si ho pozrite.

Takto po uplynutí ďalších desiatich rokov je to pekná spomienka na Alana a aj na pocit čakania nových častí filmovej ságy o obľúbených čarodejníkoch. Dozviete sa v ňom aj detaily o zmýšľaní Severusa Snapa priamo z úst muža, ktorý túto postavu stvárnil. Alebo o Harrym, Hermione Dumbledorovi ale aj o dome Snapových rodičov. Video nájdete online dostupné priamo na tomto odkaze.

Prečo sa ho predstavitelia Pottera, Hermiony a Rona v skutočnosti báli?

Jednu z vecí, ktorú Alan v spomínanom videu ozrejmuje, je fakt, že z neho mali hereckí predstavitelia ústrednej čarodejníckej trojice spočiatku strach. Postava Snapa pôsobila častokrát prísne, autoritatívne a možno aj zlovestne, aj keď to v mnohých prípadoch bolo práve naopak. Ako prezradil Alan, nakrúcanie bolo rušné a nemal teda veľa času na to, aby sa zo svojej postavy dostal.

Strach okolia však vychádzal iba z jeho kostýmu, ktorý mal oblečený a dotvárali ho tmavé vlasy a čierne šošovky. Ako dodáva, snažil sa byť aj medzi prestávkami mladým hereckým kolegom čo najviac nápomocný, a preto chcel byť čo najviac sústredený. Čoskoro však tento strach opadol a vybudoval sa medzi všetkými priateľský vzťah.

Foto: MovieStillsDB

Ron a Neville mali zakázané dotýkať sa jeho BMW

Portál Hollywood informoval aj o zaujímavom zákaze, ktorý medzi Alanom Rickmanom, Rupertom Grintom a Matthewom Lewisom vznikol. Dvojici predstaviteľov Rona a Nevilla zakázal priblížiť sa k jeho autu počas nakrúcania Fénixovho rádu.

Pri natáčaní Ohnivej čaše totiž mali v aute vyliať mliečny koktail a Alan sa zjavne obával, že sa podobný scenár zopakuje aj v tomto prípade.

Takmer si túto ikonickú úlohu nikdy nezahral

Viete si takto spätne vôbec predstaviť v úlohe Severusa Snapa iného herca, než ním bol Alan Rickman? My určite nie a veríme, že sa s týmto názorom zhoduje množstvo ďalších fanúšikov. Štúdio Warner Bros však spočiatku plánovalo do tejto úlohy obsadiť herca Tima Rotha.

Ten však napokon účinkovanie v Harry Potterovi odmietol a vybral si namiesto toho jednu z hlavných úloh vo filme Planéta opíc Tima Burtona. Pre J.K. Rowling bol Alan Rickman od začiatku prvou voľbou a napokon štúdio súhlasilo.

vanityfair.com, SITA
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )