Foto: IMDB (Focus Features)

Filmy sa líšia v množstve vecí.

To je viac než prosté a stručné konštatovanie. Avšak väčšina filmov, nech ich rozdelíme podľa čohokoľvek, počnúc tvorcami, cez žáner až po krajinu vzniku, má niečo spoločné. A to, že príbeh začne v istom bode. Tu sa oboznamujeme s prostredím a postavami, neskôr s konfliktom, potom sme hodinku v napätí a na záver sa tešíme z veľkolepého rozuzlenia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak sú tu aj také filmy, ktoré tento bežný koncept nenasledujú. Prinášame vám zoznam tých najlepších filmov, ktorých dej sa odohráva od konca na začiatok a teda hovoríme o obrátenej chronológii.

The Sweet Hereafter

Prvá scéna tohto filmu je zasadená do roku 1977 a posledná do 1968. To celkom zjavne naznačuje, že film egyptského režiséra Atoma Egoyana, Sweet Hereafter sa uberá týmto netradičným konceptom. Snímok vznikol v kanadskej produkcii a jeho udalosti sa točia okolo obyvateľov mesta British Columbia, ktorí sú zasiahnutí nehodou školského autobusu. Pri tej zahynulo veľké množstvo detí a do mesta prichádza právnik, ktorý sa ich snaží presvedčiť k žalobe. Jeho prístup však obyvateľov len zbytočne poštve proti sebe, ktorých neskôr znova zocelí mladé dievča odkázané na invalidný vozík.

Donnie Darko

Donnie Darko je prvý a posledný dobrý film, aký sa Richardovi Kellymu podarilo natočiť. Napriek tomu však hovoríme o skutočne výnimočnom diele, ktoré sleduje osud 17 ročného chlapca stvárneného mladým Jakom Gylenhaalom. Ten trpí schizofréniou a sužujú ho vidiny obrovského králika, ktorý naňho časom začne pôsobiť ako nejaký duchovný guru. Film okrem iného pojednáva aj  ocestovaní v čase a o rôznych filozofických myšlienkach.

Peppermint Candy

Tento juhokórejský snímok je jeden z tých filmov, o ktorých môžeme svedomite prehlásiť, že nápad retrospektívneho deja využil naplno. Film sa začína stretávkou študentov po 20 rokoch, medzi ktorými je aj zúfalý a deprimovaný Yongho. Potom čo sa opije a spôsobí scénu, vylezie na železničný most a spácha samovraždu. Film tak spätne sleduje niekoľko významných momentov jeho života, ktoré ho dohnali k tomu, že si siahol na život.

(500) Days of Summer

500 dní so Summer ani nie je tak filmom ako pravdivou výpoveďou o tom, ako sa pozeráme na naše stroskotané či neúspešné vzťahy. Vždy je v tom dávka sentimentu a ľútosti, no na druhej strane aj poriadna dávka nenávisti, ktorá sa neustále miesi s túžbou vykričať danému človeku prvé a posledné, čo máte v hlave a nikdy ste nemali dosť odvahy na to, urobiť to. Hneď v úvode filmu nás hlavný hrdina upozorňuje na to, že to na čo sa pozeráme, nie je príbeh o láske. A aj keď sa na začiatku môže zdať, že to tak je, udalosti sa veľmi rýchlo prinavrátia k tvrdej realite.

Irréversible

Francúzsky film argentínskeho režiséra Gaspara Noého, ktorý má na konte niekoľko úspešných nezávislých snímkov o bezútešnosti života a stratách, nám prináša (netradičný) pohľad na osud ženy, ktorá znásilnená a bezcitne zbitá neznámym mužom. Po tomto skutku sa jej manžel a ich spoločný priateľ Pierre rozhodnú vziať spravodlivosť do vlastných rúk.

Identity

Mysteriózny thriller s prvkami hororu uvítal v hlavnej úlohe perfektného Johna Cusacka a po jeho boku si zahrali Amanda Peet a Ray Liotta. Je pravda, že v tomto filme sa retrospektívne odohráva len niekoľko prvých scén, no je nutné ho zmieniť práve pre precíznu techniku, s ktorou k filmu pristupoval režisér James Mangold. Film sleduje príbehy niekoľkých ľudí, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia, no všetci zostanú uväznení v moteli v Nevadskej púšti potom, čo ich zasiahne búrka. Po chvíli sa však začne na tomto mieste zabíjať a hlavní hrdinovia zisťujú, že sa v moteli neocitli náhodou.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Večný svit nepoškvrnenej mysle je nápad, ktorý vyšiel z geniálnej mysle scenáristu Charlieho Kaufmana, ktorý stál aj za vznikom snímkov ako V koži Johna Malkovicha, Milujte svojho zabijaka či Adaptácia. V hlavných úlohách sa objavili Jim Carrey (jedna z mála serióznych úloh) a Kate Winslet. Pohľadom však zavadíte aj o krásnu Kirsten Dunst či Marka Ruffala. Režisér Michael Gondry v tomto bizarnom diele dokonale zvládol narúšať časopriestorovú kontinuitu a nahrádzať ju rôznymi asociáciami, symbolikou a metaforami z čoho v konečnom dôsledku vzniká jeden z najoriginálnejších filmov všetkých čias.

Memento

Memento je len druhý film Christophera Nolana (ak nerátame študentské dielko Doodlebug), no už tu preukázal svoj ohromný talent a nezameniteľný podpis. Samozrejme, že svoje vizionárske zmýšľanie najpresvedčivejšie dokladoval filmami ako Počiatok či Interlstellar, no Memento vás rozhodne neprivedie k nude ani na minútu. Scenár k filmu vypracoval jeho brat Jonathan Nolan, ktorý ním adaptoval svoju poviedku. Aj napriek tomu, že Večný svit nepoškvrnenej mysle v mnohom Memento predbieha, hovoríme o celkom inom žánri, a preto si vyslúžilo prvotnú priečku v našom zozname.

Pozri aj: Spôsobom natáčania sa absolútne vymykajú bežným snímkom. Toto je 5 najlepších filmov natočených len na jeden jediný záber

Uložiť článok

Najnovšie články