Foto: Rudo Mlich [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Kateryna Baiduzha [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Slovensko má v oblasti kultúrno-historických pamiatok obrovský potenciál.

Slovensko má v oblasti cestovného ruchu obrovský potenciál. Nielen jedinečnými prírodnými krásami, o ktorých sme už na našom portáli popísali mnohokrát, ale aj bohatým kultúrno-historickým dedičstvom. Na Slovensku sa do dnešného dňa dochovalo viac ako 120 hradov a zámkov. Kedysi ich ale bolo na našom území oveľa viac. Väčšina z našich hradov a zámkov sú dnes už len zrúcaniny, ktoré pripomínajú niekdajšie príbehy odohrávajúce sa na našom území. No aj ich návšteva má svoje čaro.

Spišský hrad

Na Slovensku je azda najznámejším a rozhodne jedným z najkrajších hradov. A to napriek tomu, že ide o zrúcaninu. Spišský hrad stojaci na travertínovej kope s názvom Spišský hradný vrch je dominantou celého regiónu. Svojou rozlohou 41 426 m² patrí k najväčším hradiskám a to nielen na našom území ale v celej strednej Európe. Spišský hrad bol na strategickej polohe chrániac dôležitú obchodnú cestu postavený v 12. storočí. V tom 18. ho ale zničil požiar a už nebol nikdy opravený.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Castle Guide (@castleguide),

Beckov

Na 50 metrov vysokom brale sa nad dolinou Váhu týči zrúcanina hradu Beckov. Aj jeho história siaha až do 12. storočia a podobne ako Spišský aj Beckov vyhorel v tom 18. Po rozsiahlom požiari sa obnovy už nikdy nedočkal. Hrad Beckov je mohutným hradným opevnením. Vďačí za to Bánffyovcom, ktorý v 16. storočí dobudovali a posilnili jeho opevnenie. Vďaka tomu, ho nedokázali dobyť ani Turci počas svojich nájazdov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 📸 Videomaker 🎥 (@dennyfinite),

Devín

Niet krajšieho výhľadu na Dunaj, ako v Devínskej bráne, kde sa koryto európskeho veľtoku výrazne zužuje aby sa mohol o niečo ďalej „rozliať“ a vytvoriť obrovský Žitný ostrov. Hrad Devín má azda najzaujímavejšie dejiny zo všetkých slovenských hradísk. Sídlili tu Kelti, Rimania, písali sa tu dejiny Veľkej Moravy aj dôležité kapitoly z tých Uhorských. Osudným sa mu stali aj napoleonské vojská, ktoré ho v roku 1809 po obsadení Viedne a následnom sťahovaní jednotiek vyhodili do vzduchu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Kotula Photogallery (@matejkotula),

Topoľčiansky hrad

Výhľad na celú Hornú Nitru, ale aj symbol celého regiónu vrch Zobor. Topoľčiansky hrad stojí na viac ako 500 metrov vysokom brale nad obcou Podhradie. Pýšiť sa dodnes môže pomerne zachovalými hradbami a stále stojacou hlavnou vežou, ktorá vytŕča vysoko nad okolité zvyšky hradiska. Topoľčiansky hrad údajne dobili husiti, no žiadne dôkazy o ich pobyte v jeho priestoroch nenašli. Čo je však jasné, je ťažké poškodenie cisárskymi vojskami za čias Rákociho povstania. Neskôr bol hrad síce opravený, no postupom času opäť spustol.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Goga Production (@michalgoga),

Šomoška

Zo Šomošky veľa neostalo. Nevieme ani, ako presne hrad v minulosti vyzeral. Napriek tomu jeho návšteva stojí rozhodne za to. Nielen preto, že z neho vidíte priamo do Maďarska, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti hradných múrov, ale aj pre mimoriadne zaujímavé prírodné prostredie. Na náučnom chodníku, ktorý vás dovedie k zrúcanine totiž okrem iného uvidíte aj kamenný vodopád či kamenné more, dôkazy miestnej vulkanickej činnosti, aké nemajú na Slovensku obdobu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa krajina_hradov (@krajina_hradov),

Hrad Lietava

Na strmom horskom hrebeni miestami medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná stojí jedna z najkrajších aj najzachovalejších hradných zrúcanín na našom území. Počas svojej existencie vystriedal hrad množstvo pánov, no už koncom toho 17. nebol obývaný. A tak to ostalo až dodnes. Lietavský hrad postupne chátral, no keďže nebol nikdy vážne poškodený aj ako zrúcanina ostal pomerne zachovalý. V roku 2008 sa hrad dostal do vlastníctva občianskeho združenia, ktoré sa z dostupných zdrojov stará o jeho aspoň čiastočnú sanáciu a rekonštrukciu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa PraveSlovenske.sk (@praveslovenske),

Kapušiansky hrad

Na kopci nazývanom Zámčisko, na okraji krátkeho hrebeňa sa nad Kapušanmi týči Kapušiansky hrad. V minulosti hrad strážil dôležitú obchodnú cestu medzi Prešovom a Bardejovom. Prežil dobitie Turkami a osudným sa mu stalo až rozhodnutie uhorského snemu, ktorý nariadil hrad podpáliť preto, aby sa nestal centrom a sídlom protihabsburgských povstaní. Od roku 2012 je hrad v čiastočnej rekonštrukcii v rámci projektu Záchrana kultúrneho dedičstva, ktorý ponúka prácu ľuďom dlhodobo evidovaným na úrade práce.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lubo CMOREJ (@lubo_cmorej),

Strečno

Nad cestou medzi Žilinou a Martinom a meandrujúcim Váhom sa nad okolitou krajinou neprehliadnuc vyníma Strečniansky hrad. Za svoj dnešný výzor vďačí 21 rokov trvajúcej rekonštrukcii, ktorá skončila v polovici 90. rokov 20. storočia. Tá síce podľa mnohých pamiatkárov dramaticky zmenila jeho niekdajší výzor, no na druhej strane aspoň radikálne predĺžila životnosť obľúbeného hradiska. Za pripomenutie stojí aj tunajší výhľad na Domašínsky meander Váhu, ktorý patrí medzi najfotogenickejšie úseky našej najdlhšej rieky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Haďo Hadrianis (@monsinor_had),

Gýmeš

Stojí na strmom svahu kopca Dúň na južnom cípe pohoria Tribeč a patrí k najkrajším hradom v okolí Nitry. Gýmeš si prežil krvavé potlačenie roľníckeho povstania, tvrdé útoky Turkov a ako jeden z mála hradov tu prebiehali stavebné práce ešte aj v neskorom 18. storočí. Gýmeš bol dokonca obývaný až do 19. storočia. Od tohto času však začal pustnúť až do dnešného stavu. Napriek tomu patrí k obľúbeným turistickým lokalitám v regióne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavol Gorog (@pgorog),

Likava

Likavský hrad je najväčším hradom celého Liptova. V minulosti strážil mimoriadne dôležitú obchodnú cestu z Považia na Oravu smerujúcu ďalej do Poľska. Napriek tomu, že na prvý pohľad vyzerá zrúcanina hradu majestátne a lákavo, do jeho priestorov sa len tak hocikedy nedostanete. Likavský hrad bol dlhé roky pre verejnosť uzavretý, minulý rok ho počas letnej turistickej sezóny opäť sprístupnili. Od novembra sú však jeho brány opäť zavreté. Ostáva tak veriť, že sa na jar a leto opäť otvoria.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Roman Millan (@goskipictures),

Uložiť článok

Najnovšie články