Ilustračná foto: pixabay

Mexický Úrad pre ochranu životného prostredia v nedeľu oznámil, že na pobrežie Tichého oceánu v štáte Baja California vyplavilo 137 mŕtvych uškatcov. Informovala o tom agentúra AP. Uškatce najčastejšie zomierajú po zrážkach...

Mexický Úrad pre ochranu životného prostredia v nedeľu oznámil, že na pobrežie Tichého oceánu v štáte Baja California vyplavilo 137 mŕtvych uškatcov. Informovala o tom agentúra AP.

Uškatce najčastejšie zomierajú po zrážkach s loďami alebo v dôsledku zranení po uviaznutí v rybárskych sieťach. Z vyhlásenia úradu však vyplýva, že vyplavené uškatce nevykazovali viditeľné známky poranení.   Úrad dostal hlásenie o mŕtvych zvieratkách 4. septembra. Ich telá bez známok života objavili na 130-kilometrovom úseku v okrese Comondú v štáte Baja California.

Príčina ich úmrtia nie je zatiaľ známa

Príčina smrti nie je známa. Pracovníci úradu zobrali z tiel uškatcov vzorky tkaniva na analýzu, ktorá by mala príčinu nešťastia vyjasniť. Uškatec kalifornský je v Mexiku chráneným druhom. Vyhynutie mu však podľa odborníkov zatiaľ nehrozí.

Zomrel aj populárny uškatec Max

Vyhlásenie mexického úradu prichádza iba deň po oznámení smrti populárneho amerického uškatca Maxa, ktorý svoj život prežil v oceanáriu Oregon Coast Aquarium v Newporte v štáte Oregon. Max zomrel vo veku 30 rokov na zlyhanie srdca. Priemerný vek uškatcov je približne 20 rokov, píše internetový portál oregonskej televíznej stanice KVAL-13.

“Max chcel vždy potešiť svojich trénerov. Jednou z jeho obľúbených činností bol aport hračiek. Bez toho, aby sme sa pýtali nám nosil hračky z bazéna, pričom na nás hľadel, akoby spravil najlepšiu vec na svete, za ktorú si zaslúži vedro plné rýb…Maxa mali radi nielen jeho tréneri a návštevníci (oceanária), ale aj ostatné uškatce v bazéne,” uviedla Brittany Bladesová – kurátorka vodných cicavcov v oceanáriu. “Navždy bude mať špeciálne miesto v mojom srdci aj v srdciach mnohých ďalších (ľudí),” dodala Bladesová.

Max sa narodil v roku 1990 v zoologickej záhrade v Chicagu. V Oregon Coast Aquarium žil od jeho otvorenia v roku 1992. Maxa minulý týždeň hospitalizovali na Oregonskej štátnej univerzite po tom, čo sa u neho objavil kašeľ. Počítačová tomografia ukázala kongestívne srdcové zlyhanie, ktorému Max napokon podľahol, dodáva KVAL-13.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )