Pri zmienke o Bali si možno aj vy predstavíte luxusnú dovolenku a ležanie na pláži pod slnečníkom s drinkom v ruke. Pripravte sa ale, že okrem davu tisícok ďalších turistov budete obklopení aj drzými influencermi a horami odpadkov.
Realita je iná ako instagramový sen
Ako informuje Mail Online, Bali mnohí vnímajú ako tropický raj plný vodopádov a nádherných pláží, kde človek môže relaxovať a objavovať sám seba. Čoraz viac ľudí ale popisuje realitu, ktorá je na míle vzdialená od instagramového sna. Počas prvých 5 mesiacov navštívilo ostrov 2,6 milióna turistov z rôznych kútov sveta, no mnohí odchádzajú sklamaní.
Jedným z najväčších problémov sú práve obrovské davy turistov. Namiesto pokojnej atmosféry tu následkom nich často prevláda chaos. Tiché chrámy a prírodné chodníky sa hemžia turistami, čo vedie k tvorbe dlhých radov a hlučných davov. Niektorí si myslia, že masový turizmus zničil srdce a dušu Bali a radia ho medzi destinácie, ktorým je lepšie sa v súčasnosti vyhnúť.
@resurgent_harryBali in reality is very different… it’s easy to make nice TikTok’s about it but camera angles sell a dream. Bali in reality is somewhere you should consider carefully before you spend a lot of money getting there 🤷♂️♬ girl so confusing Shankz remix – Shankz
Samotný ostrov je síce naozaj krásny, no pod tiažou turizmu kolabuje. S obrovským množstvom turistov idú často ruka v ruke aj odpadky pohodené na miestach, kde by byť nemali, vrátane pláží.
Pláže plné odpadkov
Problém to predstavuje najmä v období dažďov, kedy sa odpad vyplavuje na pláže v obrovských množstvách. Jeden z cestovateľov a influencerov sa vyjadril, že si nemôže ísť ani zabehať na pláž, lebo sa všade povaľujú odpadky. Pripadá mu smutné, že priamo pod tabuľou oznamujúcou zákaz sypania smetí sa kopia plastové fľaše a iný odpad.
@sambencheghib The power of community! Bali’s beach has been hit by the worst trash wave I’ve ever seen. We have been cleaning it up with @sungaiwatch ♬ original sound – sambencheghib
Problémom je aj infraštruktúra, ktorá nebola prispôsobená pre milióny turistov. Státie v zápchach sa tak stalo normou. Niektorí sa sem už nikdy nechcú vrátiť pre frustrujúcu situáciu na cestách. Turizmus sa tu už viac zameriava na zisk ako na udržateľnosť, čo sa odráža aj na kvalite ubytovania a ďalších služieb.
Chaotické peklo na zemi
Jeden z turistov smutne skonštatoval, že všade, kam človek pozrie, sú len odpadky, niečo rozostavané a podvodníci. Viacerí prirovnávajú Bali k chaotickému peklu na zemi. Vraj si tu neužijete ani minútu pokoja bez toho, aby vás neobťažovali pouliční predajcovia alebo sa vás nepokúšali okradnúť taxikári. Verejná doprava tu takmer neexistuje a taxikári tomu prispôsobujú svoje cenníky.

Všade niekto niečo predáva a aj pri obľúbených atrakciách číhajú na každom kroku skryté poplatky. Mnohých odrádza aj množstvo influencerov, ktorí vždy a všade niečo natáčajú a snažia sa vytvoriť falošnú ilúziu spirituálneho raja. Problémom sú aj ľudia, ktorí sa sem chodia opíjať do nemoty. Mnohí sú prekvapení z toho, že z Bali sa postupne stáva ostrov večierkov.
Budete mať s nimi dokonalého Valentína: 10 skvelých romantických filmov, ktoré si užijú ženy aj muži
Brutálna mučiaca technika, ktorá fyzicky neublížila: Nahej obeti v plienke odopierali spánok aj 180 hodín
Prezidentský palác zverejňuje informácie o zamestnancoch: Nie je to dobrý nápad, hovorí bezpečnostný analytik
Slovensko je hladné po diskontoch, do apríla pribudnú ďalšie štyri predajne. Šéfa Woolworthu náš trh neprekvapil
Marek cestuje po svete na motorke: V mnohých moslimských krajinách žijú skvelí ľudia. V Iraku sme nemuseli minúť ani cent
Pil fľašu vodky denne, pri vpichovaní steroidov kričal, že miluje drogy. Robbie Williams bol pre ľudí iba zlý vtip
Skupinu Brat za Brata netreba podceňovať: Ak sa zmení vláda, bude prioritne rozpracovaná, vraví Bátor
Farmaceutka: Superchrípka nie je nebezpečnejšia. Liečba je rovnaká ako pri bežnej chrípke, očkujte sa










Nahlásiť chybu v článku