Foto: pixabay.com, Marek Dunajský (facebook)

Opýtali sme sa siedmich Slovákov, ktorí videli poriadny kus sveta. Ako je na tom naša krajina s cestovným ruchom?

Slovensko je krásna krajina s ohromnými prírodnými i kultúrnymi krásami, ktorými sa môžme pýšiť i ďaleko za hranicami našej krajiny. Napriek tomu existujú dôvody, prečo si mnohí zahraniční turisti radšej zvolia inú dovolenkovú destináciu a krásy Slovenska tak ostávajú nepoznané. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Situáciu okolo cestovného ruchu, pohostinnosti Slovákov a kvality našich prírodných i kultúrnych krás sme sa rozhodli zanalyzovať jednoduchým prieskumom. Niekoľkým slovenským cestovateľom, ktorí spoznali množstvo cudzích kultúr a krajín, sme položili tri jednoduché otázky, ku ktorým sa mali následne vyjadriť.

V čom by sa mali Slováci a Slovensko polepšiť? Prečo by cudzinci nemali navštíviť Slovensko? Prečo podľa vás cudzinci nechcú navštíviť Slovensko?

Martin Navrátil – Travelistan

Buďme kritickí a pozrime sa na Slovensko z pohľadu turistu.

  • Vystúpite na hlavnej stanici alebo na letisku, nájdete nejakú poriadnu informačnú tabuľu? Mapy? Niekoho kto vám poradí?
  • Kupujete si lístok na vlaky, autobusy… dorozumiete sa po anglicky?
  • Chcete si zobrať taxík na ulici a koľko zaňho zaplatíte? Ako má turista vedieť, že taxíky sú tak predražené? Inde sa to často nestáva.
  • Prečo sa v reštauráciách neustále tak mračia?

Posted by Travelistan on Samstag, 1. Juli 2017

Pár príhod:

  • Kamarát má na starosti zahraničné skupiny. Objednáva pre nich reštaurácie, hotely atď. Jeho najväčším problémom mimo Bratislavy je, že keď zavolá do reštaurácie a chce rezervovať pre 40 ľudí miesto, odpoveď je často: „Čo my tu s nimi budeme robiť?
  • Nejeden z vás cestoval po svete. Veľa cestovateľov oceňuje priateľskosť Iránu a ako vám ľudia pomáhali. A my? Vidíme, ako sa cestovateľ trápi nad mapou a obchádzame ho. V tom „zlom“ Iráne sa stavím, že do 2 minút sa niekto pristaví a pomôže. Ale my od iných krajín žiadame, nech sa k nám chovajú čo najpriateľskejšie.
  • Kamarátka z Japonska napríklad nechápe, prečo revízori v MHD chodia „natajnáša“. „Nechápem, prečo by som si nekúpila lístok.“ Minule bola v šoku, že ju revízor hlasno a podráždene (lebo nevie Slovensky) okríkol pred všetkými. Tiež nechápala, prečo ľudia v MHD nepoužívajú dezodoranty. „Veľmi smrdíte,“ povedala.

Toto sú maličkosti, ale maličkosti vytvárajú celkovú mozaiku. Veď turisti či cestovatelia míňajú neskutočné peniaze a nám to môže pomôcť.

Peter Klochy – Naked Nomad

V čom by sa mali Slováci a Slovensko polepšiť?

Nevyhovárať sa na iných, ale prijať zodpovednosť za seba. Ísť si svojou cestou, nepočúvať názory iných, že sa niečo nedá (je to len ich názor), menej konzumovať, nedávať nálepky svojim deťom už od narodenia, čítať knihy (nie však hocijaké), investovať čas do sebarozvoja, dobrodružstva, robiť chyby, porušovať pravidlá a zároveň aj spomaliť a užívať si prítomný okamih. A možno vycestovať za hranice, pozrieť sa ako ľudia žijú v iných kútoch sveta a predsa na tej istej planéte.

Foto: NakedNomad&TroubleTraveler

Väčšina populácie sveta má oveľa menej materiálneho bohatstva, avšak porovnať ich úsmevy s našimi sa dá len veľmi ťažko. Hlavne mimo turistických oblastí, kde sa s ľuďmi skôr porozprávame ako s kamarátmi a nie preto, že sme pre nich len chodiaca peňaženka. Tam si skôr uvedomíme, aké dobré karty sme dostali, keď sme sa narodili na Slovensku. Už je to len na nás, pusťme sa do svojich snov a neprestávajme, aj keď príde veľa neúspechov. Nevzdávajme sa. Potom to stojí za to. A nesťažujme sa. Veľmi veľa z nás sa sťažuje na úplné hlúposti, kde si problémy len sami vytvárame.

Foto: NakedNomad&TroubleTraveler

Inak ak ľudia vedia, kde leží naša malá krajinka (niekedy vás prekvapia aj v takej odľahlej indickej dedinke), skôr mám skúsenosti s tým, že by sa tu jedného dňa veľmi radi pozreli. Ak nepočítam Európu, Slovensko je vo svete považované za veľmi vyspelú krajinu a po dlhšom cestovaní mi to už aj samému došlo. To však nie je všetko, chýba nám čoraz viac kontaktu s prírodou a spiritualitou, prestávame sa na seba pozerať ako na celok a pripadá mi, že čím ďalej tým viac riešime len naše malé svety, ktoré sú ohraničené našimi plotmi.

Marek Slobodník – Na Pionieri

Nemyslím si, že som správny adept na túto tému. Síce som precestoval pol sveta, ale myslím, že v 90% to bolo horšie ako u nás a po týchto cestách si naopak vážim, kde žijem. Jediné, v čom by sa mohli Slováci polepšiť, je iný pohľad na svet. Byť veselší, nenadávať na to, ako nám tu je zle a podobne. To by chcelo ale naordinovať každému minimálne jeden mesiac v Afrike. Naozaj nedokážem odpovedať na otázku, prečo by sem cudzinci nemali chodiť, myslím že Slovensko je jedna z mála krajín, ktorá na tak malej rozlohe dokáže ponúknuť všetko okrem mora. A takisto si myslím, že veľa cudzincov Slovensko navštevuje. Možno to nie sú úplne šialené čísla návštevníkov, ale problém je iba v reklame a v tom, že sa o nás proste nevie.

Foto: Na Pionieri

Matúš Tajcnár – Adventure Hunters

V čom by sa mali Slováci a Slovensko polepšiť?

Jednoznačne v prekonávaní rozdielov. Slovensko nie je multikultúrna krajina, cudzincov je tu minimum, a teda máme problém ich zaradiť do našej spoločnosti.

A akú najviac kreatívnu tabuľku si použil ty na stopovanie? Ak si zvedavý či nám niekto stopol, sleduj našu cestu #ZAPIVO. Tretie finálne video čoskoro. Sleduj náš kanál! Link tu: http://bit.ly/2ox4QoC

Posted by Adventure Hunters on Mittwoch, 17. Mai 2017

Prečo by nemali navštíviť Slovensko?

Dôvodov pre a proti je určite veľa a každý si asi nájde ten, ktorý mu najviac vyhovuje, no nemyslím, že by ho nemali navštíviť. Človek sa celý život učí nie len o okolí, ale aj o sebe samom. Čiže aj navštívenie krajiny ako Slovensko dá určite človeku veľa.

Prečo podľa vás cudzinci nechcú navštíviť Slovensko?

Lebo nie sme pokroková krajina. Okrem prírody tu nie je nič lákavé a už aj tá príroda sa nám pomaly stráca pred očami.

Šimon Trnka – Simon Trnka PhotoAdventures

Osobne túto otázku môžem hodnotiť z hľadiska prírodného cestovného ruchu, nie mestského, teda návšteva hôr, národných parkov, jaskýň a turistika všeobecne. Prednedávnom sme sa vrátili z ciest po Európe, čas sme trávili najmä v horách Slovinska, Talianska a Francúzska a nocovali v kempoch. Už keď človek príde do ich dediniek v horských údoliach, cíti sa ako v inom svete, jednotná architektúra dodáva miestam neopakovateľnú atmosféru a chuť vrátiť sa.

Foto: Šimon Trnka

Na Slovensku sa predháňame, kto postaví krajší hotel a je úplne jedno, že sa do prostredia nehodí. Môžeme sa pýšiť akurát prepracovaným systémom a značením turistických chodníkov, aj keď onedlho to už budú len prechádzky po holoruboch. Nemusím byť odborník v tejto problematike, stačí, že vidím, akým tempom ubúdajú lesy na Slovensku a najmä v „národných parkoch“. V zahraničí sú to posvätné územia kde je človek hosť a ľudia sa tam aj tak správajú, nedrancujú prírodu. V Európe sa tiež veľmi rozmáha trend cestovania s karavanom prípadne stanom, na to tiež Slovensko trošku pozabudlo a turisti nemajú kde prespať. O poriadku nielen v horách ale aj mestách hovoriť nejdem. Slovensko má veľa krás, pre ktoré sa turistom oplatí merať cestu, ale kazíme si to sami, pritom stačí prejsť kúsok za hranice a zobrať si príklad, ako sa robí turizmus.

Tomáš Kubuš – Street Food Hunters

Podľa mňa sa z roka na rok cestovný ruch na Slovensku rozvíja, hoci veľmi pomaličky v porovnaní s ostatnými krajinami sveta. Vďačíme však za to najmä tomu, že sem čoraz viac lowcostov začína otvárať svoje linky, a preto nás objavuje viac a viac ľudí.

Foto: Tomáš Kubuš

Polepšiť? V pohostinnosti. Slováci o sebe veľmi radi živia mýtus nesmierne pohostinného národa, ale stačí cestovať niekam za hranice našej krajiny a človek zistí, že to je celkom inak. Stačí sa pozrieť do Iránu, Gruzínska alebo trebárs do Turecka a tam človek naozaj vidí, že domáci majú úprimnú radosť z turistu. U nás mi to pripadá akoby naopak, je tu stále vysoký stupeň xenofóbie, čo pociťujú najmä turisti alebo ľudia z moslimských krajín. S niekoľkými podobnými som sa na cestách bavil a hneď spomenuli, že vo Viedni sa cítili lepšie a pamätali si na to, akí k nim boli Slováci odmeraní. Toto by sme mali zmeniť, viac cestovať, naučiť sa chápať svet v širšom meradle, nie len umelými hranicami v hlave či na papieri a viac sa otvoriť.

Myslím si, že cudzinec na Slovensku narazí na najväčší problém v rámci služieb. Taxikári tu majú povesť horšiu než politici, a to nie je dobré. V Bardejove sme prišli do katedrály polhodinu pred záverečnou spoločne s partiou Talianov a vyhodili nás, že je zatvorené. Na protesty prečo, veď ešte je otvorené, bola odpoveď len „pretože sa tak už rozhodli“. Taliani tak katedrálu nevideli. Toto sú veci, ktoré si budú pamätať.

Foto: Tomáš Kubuš

Bol som prekvapený ako funguje turizmus v Litve, Rumunsku, Albánsku a veľakrát som rozmýšľal, prečo to nie je tak aj u nás. Stretol som sa však s názorom, či nie je Slovensko nebezpečnou krajinou. Sem tam si ju mýlia s Juhosláviou a do pozornosti niektorých častí sveta sme sa žiaľ dostali aj výrokmi o utečencoch, islame a bol som prekvapený, koľko ľudí o tom vedelo a pýtalo sa, či je to u nás skutočne pre nich nebezpečné, aby prišli.

Patrik Paulínyi – fotograf/dokumentarista

Vždy, keď cestujem, tak sa po čase začnem tešiť domov. Napriek tomu, čo sa o Slovensku hovorí, ho mám nesmierne rád a nič mi tu k životu nechýba. Koniec koncov, ľudia čo sa snažia turistov oklamať a zarobiť na nich, sú úplne všade.

Slovák je ale špecifický tým, že si veľmi rád zahundre, ale pochvalu vysloví málokto. Nedávno som robil video zo Slovenska a stretol som sa s mnohými negatívnymi aj vulgárnymi ohlasmi. Boli to práve Slováci, ktorí odpovedali pod videom ľuďom zo zahraničia, ktorým sa video páčilo, aby sem nechodili, že to nie je dobrá krajina pre návštevu. Kto potom sem má dostať turistov, keď si Slováci sami dehonestujú svoju domovinu? Asi by som tiež bol vystrašený niekde cestovať, ak by mi domáci písali, aby som nechodil.

Slovensko je krásna krajina. Plná krásnych lesov, lúk a z nich vyrastajúcich kopcov. Aby sme však našli miesta, kde budeme mať pokoj od strojov a motorových píl, musíme stále viac a viac hľadať, aj keď sa momentálne nachádzame v národnom parku. Preto len dúfam, že si našu krásnu krajinu jedného dňa totálne nezlikvidujeme.

Tomáš Vilček – Tomas World Expedition

V čom by sa mali Slováci a Slovensko polepšiť. Prečo by cudzinci nemali navštíviť Slovensko? Prečo podľa vás cudzinci nechcú navštíviť Slovensko?

  • Polepšiť v tom, aby nevnímali svet tak čiernobielo, ale pestrejšie. Neseparovať ľudí automaticky podľa náboženstva alebo farby pleti.
  • Neviem. Možno preto, že na uliciach ich deprimuje mračiaci sa dav. I keď na pochmúrnych Rusov sa nechytáme.
  • Nieže nechcú, ale nevedia že by mali. Uprednostnia zvučnejšie európske destinácie. Tie, ktoré sa vedia lepšie predať.
Tomas World Expedition

V dnešnom článku sme nechceli Slovensko a jeho potenciál nijako zhodiť, ale naopak poukázať na problémy, ktoré naša krajina v spojení s cestovným ruchom má a dostať ich do širokého povedomia verejnosti. Ako ste si určite v reakciách opýtaných všimli, práve ľudia sú totiž často jedným z dôležitých problémov a nástrojom, ako sa dá celá situácia zmeniť. Vedzte tiež, že sa cestovateľom o Slovensku negatívne vyjadrovalo len veľmi ťažko. Každý z nich si svoju krajinu váži a miluje ju, no na druhú stranu vie situáciu u nás kriticky posúdiť.

Spravme teda všetko pre to, aby bolo Slovensko skvelým miestom pre náš život i pre návštevu turistov z rôznych kútov sveta. Buďme k nim skutočne milí, pohostinní a otvorení tak, ako si to radi o sebe ako národe hovoríme. Nebuďme ľahostajní k svojej kultúre a prírode, ktorá nás obklopuje a postarajme sa o to, aby o nich počul celý svet. Aby sa turista zaujímal a tešil na to, kedy konečne Slovensko navštívi.

Pozri aj: Nóri nie sú priateľskí a v Austrálii sa vás všetko pokúša zabiť. Miestni radia turistom, prečo by nemali navštíviť práve ich krajinu

Uložiť článok

Najnovšie články