Foto: pexels

Reflexný odev by mal slúžiť ako ochranný prvok.

Nájdete ju v autách ako povinnú súčasť vybavenia, na stavbách a na ďalších pracoviskách, kde je potrebné, aby bol jedinec dobre viditeľný. V tomto prípade sa však mužovi nevyplatilo mať ju na sebe – utrpel totiž popáleniny prvého stupňa.

Muž utrpel popáleniny prvého stupňa

Portál IFLScience uvádza, že v Austrálii došlo k bizarnej nehode. Muž utrpel popáleniny prvého stupňa po tom, čo sa na jeho reflexnej veste na slnku prehrali reflexné pásiky. Lekárov prípad zaujal natoľko, že o ňom uverejnili dokonca aj článok v časopise Medical Journal of Australia. Píše, že aj keď ide o prvý prípad svojho druhu, môže vyvolať obavy do budúcna. Reflexné prvky totiž na sebe majú napríklad aj členovia záchranných zložiek, ktorý takéto poranenie riskovať nemôžu.

Foto: unsplash

Našťastie, popáleniny boli len mierne, no nepríjemné. 40-ročný Austrálčan si ich všimol na svojom chrbte po tom, čo prišiel domov z práce a pracovný odev s reflexnými prvkami zo seba zhodil. Muž teda nasadol do auta a odviezol sa do nemocnice, kde lekári určili, že išlo o popáleninu spôsobenú kontaktom reflexných prvkov na odeve s pokožkou po tom, čo sa nahriali na slnku.

Môžu nás reflexné prvky ohrozovať?

Popálenému mužovi nehrozia žiadne trvalé následky a lekári mu nasadili bežnú liečbu vo forme krémov a liekov proti bolesti. Navyše, k popáleninám prvého stupňa môže dôjsť celkom bežne v každej domácnosti, napríklad, keď sa nechtiac dotknete žehličky, rozpáleného sporáka alebo kulmy. Za popáleninu prvého stupňa je považované dokonca aj to, ak sa spálite po dlhom pobyte na slnku.

Foto: unsplash

Problémom však je, že reflexné prvky doteraz popáleniny nikdy nespôsobovali a výrobcovia vidia dve možnosti. Jednou z nich je zmeniť spôsob, akým sa reflexné prvky vyrábajú alebo k nim pridávať varovania, ako reflexné prvky bezpečne využívať tak, aby sa nimi človek na slnku nepopálil. Ako totiž uvádza IFLScience, popálený muž uviedol, že reflexné pásiky boli na dotyk horúce už niekoľkokrát predtým a oblečenie na sebe musel posúvať tak, aby ho to nepálilo.

Aj keď bolo v daný deň na slnku 42°C, odborníci sa obávajú, že by sa situácia mohla zopakovať aj pri nižších teplotách. Už v minulosti boli zaznamenané prípady, kedy sa pôsobením tepla reflexné prvky prehriali. Neexistuje však záznam o tom, že by niekomu spôsobili poranenie.

IFLScience
Uložiť článok

Najnovšie články