wikimedia.org

V roku 1936 zahynul v zoologickej záhrade posledný Vakovlk tasmánsky, známy tiež ako tasmánsky tiger.

V niektorých prípadoch, ani príroda nemá dostatok síl, aby udržala pri živote živočíchy, ktoré ľudia svojim pôsobením utláčajú. Podobne to je aj v prípade Tasmánskeho tigra. Ten bol naposledy pozorovaný v zoologickej záhrade v Tasmánii a to pred viac ako 80. rokmi. Keď uhynul, predpokladalo sa, že viac tigrov už neexistuje. Avšak, možno je tu predsa len nádej. V severnej časti Austrálie zbadali viacerí ľudia zviera, ktoré je podľa ich opisu veľmi podobné na vyhynutého Tasmánskeho tigra.

Vedci teraz chystajú veľký „lov“ na tohto, pomaly už bájneho živočícha. „Lov“ spočíva v nastražení viac ako 50 fotopascí. Tie by mali byť rozmiestnené v priebehu budúceho mesiaca. Vedci dúfajú, že sa im vyhynutého tigra podarí odfotografovať, čím by dohad, že toto zviera vyhynulo v roku 1936, mohol byť konečne vyvrátený.

wikimedia.org

Profesor Bill Laurence, ktorý prieskum zastrešuje, ale uvádza, že to nebude ľahká úloha. Polostrov Cape York, kde došlo k údajnému pozorovaniu, patrí medzi najväčšie oblasti austrálskej divočiny.

Young Thylacine (Thylacinus cynocephalus)

„Všetky pozorovania zvieraťa boli cez noc, jeden dokonca z iba 6 metrov, pričom na zviera svietili reflektorom. Máme preverené opisy, ktoré sa zhodujú so záznamami o Tasmánskych tigroch“, povedal Laurence. Ľudia opisovali zvláštneho „psa“ s pruhmi na zadnej časti tela a na bokoch. Podľa profesora sa pozorovania zdajú vierohodnými, aj keď jedným dychom priznáva, že sa zdá nepravdepodobné, že by tento druh mohol prežiť v nízkych počtoch takú dlhú dobu a nikto by ich nespozoroval.

Tasmánsky tiger je mäsožravý vačkovec, oficiálne nazývaný Vakovlk tasmánsky. Jeho počet drasticky poklesol po príchode britských osadníkov do Austrálie, kedy bol považovaný za škodcu, ktorý ohrozuje stáda oviec.

wikimedia.org

Aj keď sú mnohí biológovia po celom svete nadšení, ešte nie je dôvod na oslavu. Všetko závisí na tom, či sa vedeckému prieskumnému tímu podarí naozaj zdokumentovať existenciu tohto vyhynutého „tigra“. Ak sa to podarí, v čo všetci veľmi dúfame, tak opäť sa potvrdí to, že príroda je silnejšia ako človek a ani jeho veľký zásah do prostredia nemusí vždy znamenať, že úplne vykynoží zviera, proti ktorému predtým bojoval.

Pozri aj: 7 jedinečných zvierat, ktoré „vďaka“ nám v priebehu minulých storočí vyhynuli

interez.sk (Matej Mensatoris), telegraph.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články