Ilustračná foto: pxfuel

Uhynúť mohla miliarda živočíchov.

Len začiatkom mesiaca zasiahla severozápad USA a západnú Kanadu vlna horúčav s teplotami do takmer 50 stupňov Celzia, ktoré prispeli aj k početným úmrtiam, píše DPA. Teraz územie zasiahli ďalšie vlny horúčav.

Článok pokračuje pod videom ↓

V kanadskej obci Lytton 260 kilometrov severovýchodne od Vancouveru vtedy namerali 49,6 stupňa Celzia, čo bolo výrazne viac ako dovtedajší kanadský rekord 45 stupňov. O niekoľko dní neskôr Lytton takmer úplne vyhorel. Vo Vancouveri tiež bojujú s rekordnými teplotami, informuje ScienceAlert.

V dôsledku vysokých teplôt sa doslova zaživa uvarili mušle, slávky, morské hviezdy aj slimáky, ktoré uhynuli na pobreží. Morský biológ Chris Harley z Univerzity v Britskej Kolumbii upozornil na neznesiteľný zápach, ktorý sa vyskytoval na pláži Kitsilano. Zdrojom boli morské živočíchy, ktoré podľahli vysokým teplotám.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hama Hama Company (@hamahamaoysters)

Z objavu bol podľa vlastných slov ohromený. Tri dni po sebe teploty atakovalo 49,3 stupňa Celzia. Podľa Harleyho mohla uhynúť viac ako miliarda morských živočíchov, čo môže mať obrovské dopady na ekosystém. Podobná udalosť sa už odohrala v roku 2019, kedy vysoké teploty spôsobili najväčší úhyn mušlí v tejto oblasti.

Vysoké teploty spôsobujú požiare

Milióny ľudí na západe Spojených štátov sa museli v nedeľu vyrovnávať s novou vlnou horúčav, pričom na západe Kanady po náraste teplôt preventívne uzavreli niektoré cesty, obmedzili železničnú dopravu a nariadili nové evakuácie. V oboch krajinách sa tiež rozšírili lesné požiare, informovali agentúry AFP a DPA.

Ilustračná foto: pxfuel

V kanadskej provincii Britská Kolumbia evidovali v nedeľu ráno miestneho času 298 lesných požiarov. Kanadská vláda oznámila nové mimoriadne opatrenia na zabránenie vzniku ďalších po tom, ako len za uplynulý víkend vypuklo 50 požiarov. V USA Národná meteorologická služba medzitým varovala, že nebezpečná vlna horúčav postihne veľkú časť západu krajiny, pričom pretrvá aj najbližšie dni a je pri nej možné dosiahnutie nových teplotných rekordov.

V kalifornskej Doline smrti (Death Valley), často najhorúcejšom mieste v USA, v nedeľu namerali 53,3 stupňa Celzia. V Las Vegas v štáte Nevada vystúpil teplomer na 45,6 stupňa Celzia po sobotňajších 47 stupňoch. Na západe USA cez víkend tiež bojovali s lesnými požiarmi. Pri zrútení lietadla nasadeného na pozorovanie požiaru v sobotu v Arizone zahynuli obaja členovia posádky. Lesné požiare sa šírili aj v Oregone a Kalifornii, kde minulý týždeň pre extrémne horúčavy a ohrozenie energetických dodávok požiarmi vyhlásili núdzový stav. Kalifornský guvernér Gavin Newsom tiež obyvateľov najľudnatejšieho štátu USA požiadal o šetrenie elektrinou a vodou.

Uložiť článok

Najnovšie články