Foto: SITA

Kanada zaznamenala v pondelok teplotný rekord.

Teploty sa vyšplhali na takmer 48°C, v jednej z kanadských provincií bolo nameraných dokonca až 49,6°C. Desiatky ľudí pekelné horúčavy nezvládli, polícia zaznamenala v priebehu niekoľkých dní desiatky úmrtí.  

V priebehu niekoľkých dní zaznamenala polícia až 130 náhlych úmrtí

Najmenej 69 ľudí v oblasti kanadského mesta Vancouver zomrelo vo vlne rekordných horúčav, ktorá trápi západnú Kanadu a tichomorské pobrežie regiónu Northwest v USA, informovala v utorok kanadská polícia. Ako informuje TASR, teploty sa na niektorých miestach vyšplhali až na 47,9 °C. Podľa portálu BBC však rekord padol v Britskej Kolumbii, kde sa v utorok podarilo namerať až 49,6 °C. V priebehu 5 dní sa počet náhlych úmrtí vyšplhal až na 130. Len v pondelok zomrelo v Burnaby neďaleko Vancouveru až 25 ľudí v priebehu 24 hodín, informuje Global News.

Väčšina ľudí, ktorí vlnu neznesiteľných horúčav nezvládli, boli starší obyvatelia alebo takí, ktorí trpeli nejakým ochorením, čo bolo spolu s vysokými teplotami fatálne. Podľa odborníkov by sme sa mali pripraviť na to, že následkom klimatických zmien budú takéto vlny horúčav čoraz horšie a budú sa objavovať častejšie.

Foto: TASR/AP

Peklo, ktoré posledných pár dní prežívajú Američania a Kanaďania je zapríčinené dómom, ktorý je naplnený statickým horúcim vzduchom s vysokým tlakom a tiahne sa od Kalifornie až po arktické územia. Na pobrežiach je situácia už o niečo lepšia, vo vnútrozemí však horúčavy stále nepoľavujú. Pokorených bolo hneď niekoľko rekordov, až doteraz sa v Kanade nikdy nepodarilo namerať viac ako 45 °C.

Ľudia hromadne obsadzujú klimatizované hotelové izby

Vlna horúčav má katastrofálne následky, úrady očakávajú, že počet mŕtvych bude v najbližších dňoch aj naďalej narastať. V šoku sú aj kanadskí policajti, ktorí hovoria, že ešte nikdy nezažili toľko náhlych úmrtí v priebehu niekoľkých dní. Miestni obyvatelia sú na suché teplo zvyknutí, je však poriadny rozdiel 30 °C a viac ako 47 °C. V takej horúčave je takmer nemožné vyjsť von zo svojho domova. Problémom však je, že len málo domácností je vybavených klimatizáciou a neznesiteľné je to nielen vonku, ale aj vo vnútri.

Foto: TASR/AP

Jeden z obyvateľov sa vyjadril, že ľudia siahajú po krajných riešeniach. Napríklad, platia si za klimatizované hotelové izby, pretože doma to už nemôžu vydržať. Kanada niečo také nikdy doteraz nezažila, podľa portálu Insider bolo prekonaných až 103 teplotných rekordov. Obyvatelia sa modlia, aby vlna horúčav konečne poľavila a aby sa niečo také už nikdy viac neopakovalo.

0
Uložiť článok
Komentovať