Morgan Freeman

Foto: TASR/AP

Zdá sa, že Morgan Freeman nie je len skvelý herec, ale aj inteligentný človek s dobrým srdcom.

O úpadku včelstiev a možných následkoch vyhynutia včiel sa hovorí už niekoľko rokov. Vedci sa obávajú toho najhoršieho, ak včely skutočne vyhynú, bez nich totiž svet nemá šancu. Freeman sa rozhodol, že sa nebude len tak prizerať ale prispeje svojou troškou k záchrane nenápadných, no vzácnych stvorení.

Raj pre včely

Populácia včiel už nejaký ten čas upadá, 81 ročný herec Morgan Freeman sa preto rozhodol, že si svoj 124 akrový ranč neponechá len pre seba, ale podelí sa oň so včelami. Denník Forbes uviedol, že na ranč v Arkansase nasťahoval celkovo 26 včelích úľov a aby im zabezpečil čo najlepší domov, na pozemku už nejaký čas pestuje rastliny, ktoré majú včely v obľube, ako napríklad magnólie či levanduľu.

Záchrana životného prostredia

Umeniu včelárstva sa Freeman venuje už od roku 2014 a o včely sa stará naozaj príkladne. Uvedomuje si totiž, aké sú včely dôležité, ak chceme udržať životné prostredie pri živote a zdravé. Morgan dodáva, že keď sa pohybuje v okolí úľov, nikdy nenosí včelársky oblek, no zatiaľ ho neuštipla ani jediná včela. Okrem toho, nezbiera med, ktorý produkujú a okrem kŕmenia do včelstiev žiadnym spôsobom nezasahuje.

Ďatelina, levandule a magnólie

V The Tonight Show sa v rozhovore s moderátorom Jimmym Fallonom priznal, že nie je jediný, kto sa snaží včelám zabezpečiť čo najlepšie podmienky, no robí všetko preto, aby sa mali čo najlepšie:

Ľudia si neuvedomujú, že včely sú základ, bez nich žiadna vegetácia a ani planéta nebude taká, ako ju poznáme dnes. Preto mám na svojom pozemku množstvo kvitnúcich rastlín a zamestnal som aj záhradníčku. Jej úlohou je nielen starať sa o záhradu ale zistiť, čo včelám vyhovuje najviac. Preto pestujeme veľa levandule, ďateliny a okolo 140 magnólií. Ani jedna včela ma zatiaľ neuštipla, myslím si, že chápu, že im med neberiem a snažím sa ich čo najlepšie nakŕmiť.“

Syndróm kolapsu včelstiev

Včely sú najviac ohrozované pesticídmi a tým, ako človek nedbanlivo zasahuje do prírody. Vidieť to najmä na veľkých včelstvách. Už pred desiatimi rokmi začali včelári bojovať s úhynmi včiel a tento jav pomenovali syndróm kolapsu včelstiev. Záhadne zmizli milióny včiel a rastliny v okolí nemal kto opeľovať. Včely opustili úle a zanechali po sebe len kráľovnú, niekoľko robotníc a bezmocné jedince, ktoré odletieť nemohli. Aj keď o kolapse sa hovorí najmä posledných 10 rokov, v Európe vedci tento jav postrehli už v roku 1998. Neskôr sa rozšíril na územia Ameriky či Afriky.

Včela
Foto: Unsplash

V priebehu niekoľkých rokov stratili včelári milióny včelstiev. Odborníci tento jav ani dnes nevedia celkom vysvetliť, myslia si však, že sú za to zodpovedné spomínané pesticídy, antibiotiká, bakteriálna infekcia, ale aj strata prirodzeného životného prostredia, globálne otepľovanie a predlžujúce sa obdobia sucha.

Bez včiel nemá ľudstvo šancu

Odborníci hovoria, že včely sú zodpovedné až za 80 percent opelených rastlín a bez ich usilovnej práce by prežilo na Zemi len máločo. Nebyť včiel, ľudstvo by prišlo až o 90 percent poživne, bez opelených rastlín by nám totiž chýbala nielen rastlinná strava, prišli by sme aj o tú živočíšnu, ktorá je na rastlinnej závislá.

Ako včely zachrániť?

Ako ďalšiemu úhynu včiel zabrániť a zastaviť tak blížiacu sa pohromu? Vedci odporúčajú najmä prestať využívať agresívne pesticídy a zamerať sa na ekologické poľnohospodárstvo. To pomôže zachovať prirodzené prostredie včiel, najväčšieho opeľovača, akého na Zemi máme.

dailymail, forbes

Uložiť článok

Najnovšie články