Foto: Unsplash

Nový prieskum zistil, že mnoho mužov počas močenia stojí. Podľa urológa má však viac benefitov sedenie.

Pre väčšinu mužov je úplne prirodzené, že počas močenia si na toaletu nesadajú. V mnohých prípadoch ide o kombináciu zvyku z detstva a komfortu, no ako vyplýva z názoru urológa, nemusí to byť zdraviu prospešné. Tu je odpoveď prečo.

Príkladom ide Nemecko

Ako píše IFL Science, len nedávno zverejnila spoločnosť YouGov prieskum, v rámci ktorého autori zisťovali, akým spôsobom muži v trinástich krajinách močia. Až 62 % nemeckých mužov si pri močení sadá, čo je obrovský kontrast napríklad oproti USA, kde to robí len 23 % (zároveň viac ako 30 % mužov tu uviedlo, že si pri malej potrebe nikdy nesadajú). Podobné návyky majú tiež Poliaci, kde tak robí 27 % opýtaných. Na prvý pohľad sa môže zdať predmet prieskumu ako banálny, no nemusí to tak byť.

Močenie v sede totiž môže mať na naše zdravie a kvalitu tejto potreby priaznivé účinky. Vyplýva to z rozhovoru, ktorý s uznávaným urológom zrealizoval The Telegraph. Ten tvrdí, že močenie v sede je oveľa lepšie z hľadiska hygieny, no predovšetkým z hľadiska zdravia. V skratke ide o to, že pri sedení dokážeme lepšie uvoľniť svaly v panve, čím sa potreba vykoná efektívnejšie.

Zároveň zdôraznil, že sedenie je prospešné najmä pre mužov, ktorí starnú, a môže sa u nich vyvinúť zväčšená prostata. Zväčšená prostata zase môže zabrániť mužom v úplnom vyprázdnení močového mechúra a viesť k problémom – od infekcií močových ciest, až po močové kamene.

Najnovšie články