Foto: Profimedia/Pixabay

Liek Ivermectin by mal byť už dostupný v lekárňach a v nemocniciach.

Pri boji s ochorením COVID-19 sa lekári spoliehajú najmä na potláčane symptómov, zabezpečovanie normálnych funkcií organizmu a hlavne na imunitu pacienta. Keďže ide stále o nové ochorenie, efektívna liečba proti nemu zatiaľ neexistuje. Objavuje sa však viacero liekov, ktoré by mohli pomôcť. Medzi nimi je aj liek Ivermectin, ktorý sa stal predmetom záujmu aj laickej verejnosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo je Ivermectin?

Ministerstvo zdravotníctva uvádza, že Ivermectin je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Podporuje to narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podaniach z centier a krajín z celého sveta. Ministerstvo tiež uvádza, že liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, napríklad vo Francúzsku, v USA, vo Švédsku a v Nórsku.

Liek bol objavený už v roku 1975 a o 6 rokov neskôr bol uvedený na trh. Objavitelia v roku 2015 dostali aj Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu.

Na čo sa používa?

Ako bolo uvedené, je v prvom rade antiparazitikum a používa sa pri napadnutí parazitmi. Vyskytuje sa vo forme veterinárneho lieku, ale aj lieku humánneho a tiež sa nachádza vo viacerých verziách, či už ide o krém alebo tabletky. Samozrejme, pre použitie u ľudí je prípustná len humánna forma liečiva.

Foto: Profimedia

Zaujímavosťou Ivermectinu je jeho vplyv na ochorenie COVID-19. Ako uvádza ministerstvo zdravotníctva, 26. januára bola doručená žiadosť hlavného odborníka pre infektológiu profesora Ivana Schrétera o skupinové povolenie neregistrovaného lieku Ivermectin pre potreby zdravotníckych zariadení v Slovenskej republike. Ministerstvo zdravotníctva povolenie napokon vydalo, na obdobie 6 mesiacov tak platí povolenie pre nemocničné zariadenia i ambulancie. Hlavnou indikáciou Ivermectinu je profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. Liek bude dostupný okrem nemocníc aj v lekárňach na lekársky predpis.

Štúdie

Stránka Vaxinátor, ktorá sa dlhodobo venuje téme očkovania, ale aj boja proti ochoreniu COVID-19, sa v niektorých svojich príspevkoch venovala Ivemectinu a štúdiám, ktoré o ňom prebiehali.

Tieto štúdie však už nie sú také optimistické. Napríklad štúdia z apríla 2020 opisuje podávanie Ivemectinu opičím bunkám v skúmavke v oveľa vyššej dávke, ako je určená človeku. Tam sa preukázalo, že liečivo pomáha zabraňovať šíreniu koronavírusu. Samotní autori ale varovali, že štúdia nie je dostačujúca na to, aby preukazovala účinnosť na ľuďoch.

Ďalej sa uvádza, že predpokladaná systémová dávka v plazme nedosahuje koncentráciu, ktorá by bola postačujúca na potlačenie SARS-CoV-2. Tá by mala byť násobne vyššia oproti bezpečnej dávke uvádzanej v užívaní.

Foto: SITA

V inom príspevku Vaxinátor uvádza, že niektoré štúdie Ivermectinu neboli kvalitné. Štúdia Cepelowicz Rajter et al (2020) našla významné zníženie úmrtí v skupine, kde sa užíval Ivemectin, ale nenašiel sa rozdiel v dĺžke hospitalizácie, čo je zvláštne.

Španielska štúdia publikovaná v The Lancet zistila, že Iverticin do určitej miery znižuje príznaky ochorenia COVID-19 bez ťažkého priebehu. Problémom štúdie bolo, že išlo iba o pilotnú verziu s 24 účastníkmi. Aj tu sa uvádza, že je potrebné viacej dát, aby sa dokázali zistenia potvrdiť, alebo vyvrátiť.

Kvalitná štúdia Ivermectinu už ale prebieha a mala by byť ukončená v marci tohto roku. Tá nám môže priniesť viac svetla do toho, aký skutočný efekt má Iverticin v boji s ochorením COVID-19.

Efekt Iverticinu

Mnohé weby začali Iverticin pasovať do role premožiteľa COVID-19. To je rovnaká chyba, ako liek okamžite zatracovať. V súvislosti s týmito si mnohí ľudia začali Iverticin zháňať, takpovediac, na vlastnú päsť a dokonca sa objavili názory jeho užívania ako prevencie.

Tento krok sa môže ale vypomstiť. V prvom rade, pri objednávaní lieku zo zahraničia nemôžete vedieť, či dostanete naozaj skutočný liek, alebo iba niečo, čo sa ako liek len tvári.

Keďže Iverticin je aj veterinárny liek, je pravdepodobné, že pri zaobstarávaní z druhej ruky sa môže získať práve táto verzia, ktorá nie je určená pre ľudí. Problémom pri Iverticine je aj samotné dávkovanie, najmä keď ide o boj s koronavírusom.

Ilustračná foto: Pixabay

Pomerne lacný

Ak sa preukáže pozitívny efekt Iverticinu, jeho nespornou výhodou je cena. Pravdou je, že celosvetový dopyt po ňom dvíha jeho cenu neúmerne vysoko, ale tak ako v prípade rúšok či dezinfekcii v úvode pandémie, aj pri ňom cena s veľkou pravdepodobnosťou môže neskôr poklesnúť. Pediatrická e-kniha uvádza, že v USA bola cena Iverticinu pre deti na úrovni 10 dolárov za balenie

Dôležitosť očkovania stále pretrváva

V prípade, že sa ukáže efektivita Ivermectinu, bude to významný krok v boji s pandémiou. Okrem tohto liečiva existujú aj ďalšie, napríklad Kolchicín. Aj tak však ostáva, že najlepšou prevenciou pred COVID-19 je očkovanie. To dokáže zabrániť prepuknutiu ochorenia, pri niektorých vakcínach s efektivitou vyššou aj ako 90 %.

Uložiť článok

Najnovšie články