Ilustračné foto: Pexels, NASA

Klimatická zmena pribrzdila zrýchľovanie rotácie Zeme a zrejme ovplyvní meranie času.

Roztápanie ľadovcov na zemských póloch v dôsledku klimatickej zmeny spôsobenej človekom mierne spomalilo rotáciu Zeme, čo by podľa novej štúdie mohlo ovplyvniť meranie času. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Článok pokračuje pod videom ↓

Zem sa aj napriek spomaleniu rotácie v dôsledku úbytku ľadu točí rýchlejšie ako kedysi. Celkové zrýchlenie znamená, že po prvý raz v histórii časomerači od času odrátajú sekundu. Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise Nature, by odrátanie takzvanej „negatívnej priestupnej sekundy“, aby bol univerzálny čas v súlade s rotáciou planéty, malo nastať okolo roku 2029. Nebyť však dôsledkov topiaceho sa ľadu pre klimatické zmeny, táto zmena by nastala o tri roky skôr.

Topiaci ľad zmenil koncentráciu hmoty Zeme

Geofyzik a autor štúdie Duncan Agnew, ktorý pôsobí v Scrippsovom inštitúte oceánografie na Kalifornskej univerzite, vysvetlil, že ľad topiaci sa v Grónsku a na Antarktíde zmenil koncentráciu hmoty Zeme. Keďže je na póloch menej pevného ľadu, viac hmoty je okolo rovníka, čo spomalilo rotáciu Zeme. Topenie polárneho ľadu by teda mohlo predstavovať nový faktor ovplyvňujúci to, ako rýchlo sa Zem točí.

Topenie ľadu v Grónsku a v Antarktíde je zrýchľujúci sa trend, pod ktorý sa podpísala hlavne klimatická zmena spôsobená človekom. Znamená to teda, že ľudia môžu spôsobovať spomalenie rotácie Zeme. „Je to trochu pôsobivé, dokonca aj pre mňa, urobili sme niečo, čo merateľne mení rýchlosť rotácie Zeme. Dejú sa veci, ktoré sú bezprecedentné,“ poznamenal Agnew.

Rotáciu spomaľujú aj iné veci

Rotáciu planéty spomaľuje aj trenie prílivu a odlivu oceánu, čiastočne spôsobené gravitačným ťahom Mesiaca. Vplyv na to má aj pohyb tekutého jadra Zeme, ktoré však rotáciu môže nielen spomaliť, ale aj zrýchliť, dodal Agnew.

Uložiť článok

Najnovšie články