Foto: Instagram/Adhara Pérez Sánchez

S Adharou Pérez Sánchez sa život nemaznal.

V útlom veku lekári zistili, že má Aspergerov syndróm. Jej okolie jej často nerozumelo, dokonca ju jej rovesníci aj šikanovali. Adhara si však ide za svojím cieľom. Už teraz študuje na univerzite a verí, že sa raz stane astronautkou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mysleli si, že je čudáčka

Aspergerov syndróm (ASD) je porucha autistického spektra, ktorá ovplyvňuje správanie a aj sociálne interakcie človeka. Ľudia s týmto syndrómom majú neraz problém zapadnúť a čelia šikane. Týmto si prešla aj 9-ročná Adhara Pérez Sánchez. Svoju nevýhodu v podobe neľahkej diagnózy sa však naučila využiť vo svoj prospech, píše portál My Modern Met.

Lekári jej ASD diagnostikovali, keď mala len 3 roky. V škole si k sebe s rovesníkmi nevedeli nájsť cestu, deti ju považovali za čudáčku. Učitelia si mysleli, že o školu nejaví záujem a rodičom sa neraz sťažovali, že sa na hodine správa neprimerane a spí na lavici. Jej matka Nallely Sánchez však vedela, že má doma talentované dievčatko, pre ktoré takéto správanie nie je typické. Doma sa predsa zaujímala o všetko okolo seba, v rámci hry si napríklad rada prezerala periodickú tabuľku prvkov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ayhaneren27kk

Rozhodla sa preto vziať dcéru k odborníkovi, ktorý napokon stanovil diagnózu. Rodičov malého dievčatka však čakalo neuveriteľné prekvapenie. Testy totiž ukázali, že dievčatko je v skutočnosti malým géniom a má IQ 162. Predbehla tak dokonca aj Stephena HawkingaAlberta Einsteina. Odhaduje sa, že slávni vedci mali IQ 160. Vďaka tomu sa pred Adharou začali vynárať nové možnosti. Rodičia pochopili, že má iné potreby ako bežné deti, dostala preto príležitosť vzdelávať sa v prostredí, ktoré jej vyhovovalo omnoho viac ako bežná škola.

Nemá ešte ani 10 rokov, no dosiahla už viac, ako väčšina dospelých

Základnú školu dokončila v čase, keď mala len 5 rokov. Strednú školu dokončila ako 8-ročná. V súčasnosti navštevuje Adhara vysokú školu v Mexiku, kde sa usiluje o dva inžinierske tituly súčasne. Dúfa, že raz sa stane astronautkou a podarí sa jej dostať sa na Mars. Dokonca už reprezentovala aj svoju školu a prednášala na podujatí v Tijuane o čiernych dierach.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @ayhaneren27kk

Zrejme ešte nejaký čas potrvá, kým sa Adharin sen splní. Dúfa však, že sa jej čoskoro podarí nastúpiť na univerzitu v Arizone. Tá je známa okrem iného aj programom zameraným na vesmírny výskum. Pozvánku jej poslal samotný rektor univerzity Robert C. Robbins, píše Mexico News Daily. Vďaka tomu dostane Adhara príležitosť pracovať po boku tých najlepších odborníkov.

Nemá tak ešte ani 10 rokov, no už toho dosiahla viac, ako sa niektorým ľuďom podarí za celý život. Okrem toho, že sa venuje výskumu, pomáha deťom, ktoré majú rovnako ako ona poruchu autistického spektra. „Nevzdávaj sa a ak sa ti nepáči, kde sa práve nachádzaš, začni plánovať, ako sa dostaneš tam, kde chceš byť,“ znie jej motto.

Uložiť článok

Najnovšie články