Foto: Pixabay

Znie to ako začiatok apokalypsy, no nie je. Takéto experimenty v dnešnej dobe nie sú niečím nezvyčajným.

Staré sovietske laboratórium, ktoré je vzdialené približne deväť hodín od Moskvy, vysiela vysokofrekvenčné rádiové vlny do atmosféry a tým ju zohrieva. Na prvý pohľad môže takýto experiment vyzerať nebezpečne alebo ako začiatok apokalypsy, no pravdou je, že takéto experimenty nie sú ničím novým. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Toto staršie laboratórium tak nie je jediné, ktoré sa zaoberá takýmito experimentami. Rovnaké sa robia aj na Aljaške, kde mali v minulosti Spojené štáty svoje vlastné zariadenie s názvom High-Frequency Active Auroral Research Program alebo skrátene HAARP.

Dnes patrí toto zariadenie univerzite s názvom University of Alaska Fairbanks, no takmer štvrť storočie bola táto výskumná stanica majetkom amerického letectva a námorníctva, ktorí atmosféru doslova bombardovali rádiovými vlnami pri hľadaní nových alebo vylepšených vojenských aplikácií. Projekt HAARP je častým predmetom konšpiračných teórií, ktoré spravidla tvrdia, že USA z Gakony cielene vyvolávajú prírodné katastrofy po celej Zemi.

pxhere.com

Ako vlastne takéto zahrievanie funguje? Na pochopenie to nie je nič ťažké. Keď sa vyslané vlny dostanú do ionosféry, narúšajú ju nevysvetliteľnými spôsobmi, vytvárajú umelé plazmové kanáliky a následne zahrievajú ióny a elektróny, ktoré tvoria túto atmosferickú oblasť.

Všetky tieto experimenty boli vykonané hneď z niekoľkých dôvodov. Ten najdôležitejší z nich je ten, že ionosféra hrá dôležitú úlohu v komunikácií, pretože ionizované častice odrážajú rádiové vlny vysielané zo Zeme a môžu narušiť signály zo satelitov. Ak totižto viete kontrolovať ionosféru, dokážete svojich nepriateľov veľmi jednoducho „odrezať“ od prístupu k informáciám. Niet sa čomu čudovať, že pred niekoľkými rokmi mali tieto experimenty na starosti vojenské a námorné sily.

Informácia o spolupráci ruských a čínskych vedcoch sa objavila aj v článku, ktorý bol publikovaný tento mesiac v časopise Earth and Planetary Physics. Výskumníci z inštitútu zaooberajúceho sa počasím a zemetrasením v Pekingu a ruského radiofyzikálneho výskumného inštitútu vysvetlili, ako tento experiment fungoval a ako bol satelit s pomenovaním China Seismo-Electromagnetic Satellite (CSES) zameraný na monitorovanie série vysokofrekvenčných rádiových vĺn, ktoré boli posielané do ionosféry z ruského výskumného laboratória Sura. Tento článok rovnako opisuje aj jeden z experimentov, ktorý zvýšil teplotu v atmosfére o viac ako 100 °C.

Správa o tom, že tieto dve krajiny spolu spolupracovali prekvapila nejedného človeka. Počas tohto roka, presnejšie v júni, sa v Rusku uskutočnilo až päť experimentov. Dokopy tak výskumníci poslali do ionosféry veľké množstvo vysokofrekvenčných vĺn, ktoré by stačili na osvetlenie malého mesta.

A aké boli zistenia výskumov? Výsledky sú celkom zaujímavé. Spomínaný satelit CSES nedokázal počas dňa sledovať rádiové vlny, ktoré boli posielané z výskumného laboratória Sura, no počas noci, bez slnečného žiarenia, dokázal monitorovať vlny veľmi jednoducho.

wikimedia.org

Aj napriek tomu, že tieto experimenty môžu znieť alarmujúco až nebezpečne, je dôležité mať na pamäti, že všetky experimenty podliehajú prísnym pravidlám. „Takéto štúdie musia prísne dodržiavať etické usmernenia,“ vysvetlil vedúci vojenskej komunikačnej technológie Gong Shuhong. „Čokoľvek sa pri takýchto experimentoch robí, nesmie poškodiť a ani nijak ohroziť ľudí žijúcich na tejto planéte.“ 

Práve spomínaná kontrola nad ionosférou a následná možnosť „odstrihnutia“ nepriateľa od informácií, sú zdrojom mnohých konšpiračných teórií. Po zistení, že ruskí a čínski vedci spolupracovali, sa niektoré teórie znova objavili. Obe vlády však zdôrazňujú, že všetky experimenty boli len v mene vedy. „Robíme len čistý vedecký výskum,“ povedal študent Wang Yalu.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články