Foto: NASA/Parker Solar Probe

Sonda Parker poslala na Zem najbližšie zábery Slnka v histórii.

Vo vesmíre bola len pár desiatok dní a už prekonávala historické rekordy. V najbližších rokoch bude navyše naďalej prekonávať sama seba. Sonda Parker má za úlohu preskúmať Slnko a už po pár mesiacoch od vypustenia z povrchu Zeme prináša prvé jedinečné zábery. Slnko ľudstvo z menšej vzdialenosti ešte nikdy nepozorovalo. A to misia sondy Parker ešte nie je ani zďaleka na konci. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vypustená mala byť už v roku 2015, no k jej štartu došlo nakoniec až 12. augusta 2018. Počas asi 7 ročnej misie má jedinú hlavnú úlohu. Čo najdetailnejšie preskúmať slnečnú korónu, teda vrchnú atmosféru Slnka. V roku 2024 by sa mala dostať do svojho najbližšieho bodu k Slnku a to na vzdialenosť 6,2 milióna kilometrov. Už teraz však historický rekord dosiahla. Po prekonaní 42,72 miliónov kilometrov sa stala najbližším človekom vytvoreným objektom k centru našej slnečnej sústavy.

Prvé zábery

Okrem rekordu so vzdialenosťou prekonala sonda Parker aj iné maximum. Po dosiahnutí rýchlosti 246 960 kilometrov za hodinu sa stala najrýchlejšou človekom vyrobenou vesmírnou loďou v histórii. Po otestovaní WISPR teleskopov, ktorými je sonda vybavená, mohol svet pozorovať jej prvé vesmírne zábery. Viditeľná na nich bola impozantná Mliečna dráha.

Foto: NASA/Parker Solar Probe

Najbližšia snímka Slnka

V novembri sa sonda Parker dostala k Slnku na vzdialenosť 27 miliónov kilometrov. Každým dňom tak prepisuje svoje vlastné rekordy. Práve z tejto vzdialenosti vyhotovila aj doposiaľ prvé zábery z preletu okolo hviezdy. Na snímke je možné pozorovať lúče tvorené slnečným materiálom, ale aj jasnú planétu Merkúr. Úlohou sondy však nie je len vyhotoviť snímky obrovskej hviezdy, ale najmä odhaliť niektoré jej tajomstvá.

Foto: NASA/Parker Solar Probe

Cieľ misie

Vedci si od misie sondy Parker sľubujú odpovede na tri otázky. Prečo sa koróna zahrieva na teplotu 300-násobne vyššiu, ako je povrch Slnka, ako je možné, že slnečný vietor dokáže tak extrémne zrýchľovať a ako presne Slnko vypúšťa niektoré častice len s polovičnou rýchlosťou svetla. Kvôli nepriaznivej aktuálnej polohe, ktorá narúša rádiový signál, si však vedci na prvé úplné dáta budú musieť počkať do jari 2019, kedy sonda prenikne do slnečnej koróny.

dailymail.co.uk, SME, futurism.com
Uložiť článok

Najnovšie články