Foto: Profimedia

Jaskyňa môže byť zdrojom ďalšej pandémie.

Jaskyňa Kitum je označovaná za tú najsmrtiacejšiu na svete, mohla by spôsobiť ďalšiu pandémiu. Hlboká jaskyňa, ktorú údajne kedysi rozšírili slony, sa stala útočiskom netopierov prenášajúcich nebezpečné ochorenia.

Desivý vírus

Ako informuje web Science Times, jaskyňa Kitum sa nachádza v Národnom parku Mount Elgon v Keni. Jej steny sú pokryté stopami, ktoré zrejme spôsobili baníci hľadajúci drahokamy alebo zlato. Ukázalo sa však, že jaskyňu kedysi zrejme rozšírili aj slony. V súčasnosti sa na tomto mieste ukrývajú niektoré z najsmrteľnejších vírusov, aké človek pozná, napríklad ebola a Marburg vírus.

Francúzsky inžinier, ktorý pracoval v susednom cukrovare, sa v roku 1980 dostal do kontaktu s Marburg vírusom počas prieskumu jaskyne Kitum. V nairobskej nemocnici následne veľmi rýchlo zomrel. Vírus spôsobuje hemoragickú horúčku, prejavuje sa bolesťami hlavy, malátnosťou, vracaním a hnačkou.

Foto: Profimedia

Pacienti s infekciou majú často tváre bez výrazu a hlboko posadené oči, takže pôsobia strašidelne. V neskorších štádiách však spôsobuje choroba krvácanie z rôznych otvorov, ako sú vagína, oči, nos a ďasná. Ochorenie môže byť smrteľné až u 90 % infikovaných ľudí.

Liek stále neexistuje

Kniha o jednom z prípadov charakterizuje rýchly rozklad mužovho tela v dôsledku vírusovej hemoragickej horúčky. Vyzeralo to, akoby sa mu tvár oddeľovala od lebky, pričom spojivové tkanivo v tvári sa rozpúšťalo a tvár akoby visela na kostiach. O sedem rokov neskôr sa ďalšou obeťou jaskyne Kitum stal dánsky školák, ktorý bol s rodinou na dovolenke. Chlapec zomrel na Ravn vírus, podobný hemoragickému vírusu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Margus Vilbas, PhD (@margus_vilbas)

Podľa výskumníkov sa Kitum stal živnou pôdou pre zoonotické choroby vďaka cenným slaným minerálom, ktoré sa nachádzajú v jaskyni a ktoré priťahujú nielen slony, ale aj byvoly, antilopy, leopardy a hyeny. Odborníci sa obávajú, že by sa tu mohla objaviť ďalšia pandémia súvisiaca s vírusom Marburg. Varuje pred ním aj WHO.

Vírus sa môže prenášať z človeka na človeka kontaktom s telesnými tekutinami infikovaného jedinca, ako aj prostredníctvom netopierov, ktoré sa vyskytujú v celej strednej Afrike. Dotykom uterákov alebo iných predmetov, ktoré prišli do kontaktu s infikovanou osobou, sa môže človek taktiež nakaziť. Inkubačná doba môže trvať až 21 dní. V súčasnosti neexistuje žiadna schválená vakcína ani liečba. Lekári môžu len mierniť príznaky za pomoci rôznych medikamentov.

Uložiť článok

Najnovšie články