Foto: Twitter

Videá ukazujú útoky na nákupné centrum.

Pondelňajší útok na nákupné centrum v Kremenčuku si doteraz vyžiadal najmenej 18 životov, pričom nezvestných je stále 40 ľudí a ďalších 60 utrpelo zranenia. Požiar v nákupnom centre sa hasičom podarilo zlikvidovať ešte v pondelok večer. 

Prvé video zachytáva scenériu pri nákupnom centre v čase dopadu rakety. Je vidieť vydesených ľudí ako ich zastihne tlaková vlna a ako sa utekajú skryť do bezpečia.

Na druhom videu, ktoré zverejnilo na Twitteri médium The Kyiv Independent, je vidieť, ako na budovu dopadá veľká raketa a nasleduje výbuch. Video ukázal Zelenskyj vo svojom nočnom prejave.

Rakety z bombardéra

Kyjev tvrdí, že okupanti použili pri útoku raketové strely Ch-22 Burja typu vzduch-zem, ktoré na stredisko v Kremenčuku vypálili zo strategických bombardérov s dlhým doletom Tu-22M. V čase útoku (14.50 h SELČ) sa v stredisku nachádzalo odhadom 1 000 civilistov, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Podľa Zelenského ide o jeden z „najbezohľadnejších teroristických činov v európskych dejinách“. Prezident dodal, že nákupné stredisko nemalo pre Rusov žiadnu strategickú hodnotu a nepredstavovalo pre jeho sily žiadne nebezpečenstvo.

Okupantov zrejme najviac dráždi to, keď sa naši obyvatelia snažia žiť normálny život. Iba úplne šialení teroristi môžu odpáliť rakety na takýto objekt,“ dodal Zelenskyj.

Požiar spôsobil „výbuch munície pre západné zbrane“, tvrdí Kremeľ

Ruské ministerstvo obrany naopak tvrdí, že požiar v nákupnom centre v Kremenčuku spôsobil „výbuch munície pre západné zbrane“ uskladnenej v blízkosti obchodného centra.

Vzdušné sily Ruskej federácie vykonali 27. júna v meste Kremenčuk v Poltavskej oblasti v továrni na cestnú techniku útok vysokopresnými zbraňami na hangáre so zbraňami a muníciu, ktoré dodali Spojené štáty a európske krajiny,“ uviedol ruský rezort obrany na svojej pravidelnej každodennej tlačovej konferencii.

Foto: TASR

V dôsledku útoku boli zasiahnuté zbrane a munícia západnej výroby, ktoré boli určené na ďalšiu prepravu pre ukrajinskú skupinu vojsk v Donbase,“ uviedol hovorca ruského rezortu obrany Igor Konašenkov.

Výbuch uskladnenej munície pre západné zbrane spôsobil požiar v obchodnom centre nachádzajúcom sa vedľa továrne, ktoré bolo práve v prevádzke,“ dodal Konašenkov.

Denník The Guardian pripomína, že ruský rezort obrany toto svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi a že rezort v pondelok naznačil, že škody spôsobené cez víkend ruskými strelami v obytnej štvrti Kyjeva boli spôsobené v dôsledku snahy ukrajinskej strany o zostrelenie striel. Rusko naďalej trvá na tom, že neútočí na civilné ciele.